MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Her Kedi Kucaklanmaktan Hoşlanmayabilir!

23.03.2021 13:18:54

Kedilerinize sevginizi göstermek ve onunla daha yakın bir bağ kurmak için kucaklayıp yanımıza almaya çalışsak da bazı kediler bu durum hoşnut olmayabilir. Bazı kedileri kucağınıza almaya çalıştığınız taktirde saklanıp başka bir noktaya gidebileceği gibi bazı kediler de kucağınızdan hiç inmek istemezler. Bazı ırk kedilerin temel karakteristik özellikleri bu tip davranışlara hiç gelemezken bazı kedilerde ırk fark etmeksizin kendiliğinden kucağınızda saatlerce yatabilir.

Bazı Kediler için Korku Dolu Bir Hareket

Onu tutup yerden kaldırmanız oldukça ürkek ve temkinli bir kedi için ayağının yerden kesilmesi ürpertici bir davranıştır. Ne de olsa ondan en az 15 kat daha büyük olduğunuzu düşündüğünüzde ani kucaklamalar ve yüksek sesler fazlasıyla irkilip kaçmasına ve kucağınıza gelmemesine neden olabilir.

Kısıtlanmaya Asla Gelemezler

Kedilerin canları istediğinde kucağınıza gelip siz istediğinizde kaçmasının ve istememesinin nedeni kendilerini kısıtlanmış hissetmeleridir. Kaçamamaları ve rahatça hareket edememeleri kontrolü kaybettiklerini düşünmelerine neden olmaktadır. Kediler özgürlüğüne ve rahatlığına düşkün canlılardır.

Hatırlamak İstemeyeceği Tecrübeler Yaşamış Olma İhtimali

Sizden önceki sahibinin ona nasıl davrandığını ya da sokaktan sahiplendiyseniz nasıl travmalar yaşadığını bilme şansınız yoktur. Bu tip fiziksel ya da sözlü istismara uğramış kediler çok daha garantici olup fazla temas kurmaktan hoşlanmayabilirler.

Herhangi Bir Rahatsızlığı Olabilir

Eskiden bu tip bir sorunu yok iken son zamanlarda kucağa gelme ve durma gibi davranışları kalmadıysa bir sağlık sorunundan şüphelenebilirsiniz. Buna sebep olan ve ağrılar içinde kaldığı bir hastalık geçiriyor olabilir. Tedavi edilmediği sürece kucağa gelmekten kaçması oldukça doğal olan bu durum karşısında geçmişte yaşadığı bir rahatsızlığın da psikolojik olarak onu tekrar rahatsız edeceğini düşünmesi olasıdır.

Kediler Arasında Kucaklanma Popüler Değil

Kediler kendi aralarında da birbirlerine sarılma ya da sırnaşma hareketleri göstermez. Birbirlerine dikkatli şekilde yaklaşarak önce bir koklama sonra yakınlık ve sevgilerini gösterme açısından birbirlerini yalarlar. Aniden kucaklanmak ve yerden ayaklarının kesilmesi onlar için bir zayıflık işareti olabilir. Sizin sahibi olarak onu ürkütme ya da korkutma gibi bir niyetiniz olmasa da bu tip davranışların kediler arasında da bir manası bulunmamaktadır. Kendi gelmediği ya da istemediği sürece onu kucaklamamalı ve karakteristik açıdan nasıl bir kedi olduğunu zamanla öğrenmelisiniz. Bazı kediler kucak delisi olabileceği gibi bazı kediler yatağın kenarında ama sizle temas kurmadan saatlerce durabilir.
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar