MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Pireleri Evinizden ve Evcil Dostlarınızdan Uzak Tutmak için Tavsiyeler

23.03.2021 12:16:16

Pirelerin oldukça zor şartlarda dahi hayatta kalabilmesi onları evinizden uzak tutmanın ne kadar önemli olduğunun göstergesidir. Özellikle kedi ve köpeklerimize bulaşması halinde üreme hızı ve tedavisi süresi çok zorlu geçeceğinden dolayı daha başınıza gelmeden bilgi sahibi olmak ve hızlı adımlar atmak önemlidir. Yetişkin bir dişi pirenin evcil dostlarımızın vücuduna yaklaşık üreme amaçlı 50 yumurta bırakabilmesi ne kadar tehlikeli olduğunun bir başka göstergesidir.

Pireleri Yaşam Alanınızdan Uzak Tutmak için Tavsiyeler

  • Parazit önleyici iç ve dış parazitleri aşı gibi önemseyin. Rutin olarak zamanı gelince üzerinde pire olmasa dahi yaptırın. Bu tip uygulamaların temel amacı pirelerin onların üzerine gelmemesini sağlamaktadır.
  • Pireleri evinizden uzak tutmak için mutlaka odaların havalandırılmasına ve güneşlenmesine özen gösterin. Evin iyi havalanması ve ışık alması pirelerin hayatta kalabilme şanslarını azaltır.
  • Temizlik konusunda ekstra hassasiyet göstermelisiniz. Hem evcil dostlarınızın hem de yaşam alanınızın hijyeni oldukça önemlidir. Dip köşe temizlik pisliklerde yaşama şansı bulan parazitlerin şansını ortadan kaldıracaktır.
  • Uzun tüylü dostlara sahip iseniz özellikle sıcak havalarda tüylerini kestirmek ya da kısaltmak derisinin dibinde saklanan bu parazitler için yaşama imkanını ortadan kaldıracaktır.
  • Özellikle köpekler için kışın dışarı çıkma sıklığı ve süresinin az olması nedeniyle parazit bulaşma ihtimali az olsa da yazları bu durum tam tersi değişkenlik gösterir. Kışın çok sık olmamakla birlikte yazları köpekler özelinde onları yıkama sayınızı gözden geçirin.
  • Dışarıdan geldiğinizde kendi üzerinizde parazit taşıyabileceğinizi göz ardı etmeyin. Evde çok hareket etmeden ve evcil dostlarınıza yaklaşmadan üzerinizi değiştirip ayakkabılarınızı ayakkabılığa kaldırın.
  • Köpek sahibi iseniz yürüyüşlerde dikkatli olun. Sahipsiz ve parazit uygulaması olmayan köpeklerde pire tehlikesi olabilir. Yan yana gelmemelerine dikkat edin. Tüm bunların yanında eğer yeşil bir alana gezmeye gidiyorsanız evcil dostunuzun iç-dış parazit uygulamasının yeni olduğundan emin olun.
  • Pireleri evden uzak tutmak için satın alabileceğiniz kimyasal ürünler olduğu gibi bitkisel ve ev yapımı çözümleri de denemeyi ihmal etmeyin. Bu hem onların hem de sizin sağlığınız konusunda herhangi negatif bir etki de göstermeyecektir.
  • Eğer ileri seviyede bir parazit sorunu yaşıyorsanız mutlaka veteriner hekiminize başvurun. Onun uygulayacağı tedavi ve tavsiyeler evcil dostunuzun ırkına ve yaşına bağlı olarak en doğru ve hızlı çözümü sizlere sunacaktır. Rutin olarak dış parazit uygulamaları sayesinde pireler evinize ya da yaşam alanınıza ulaşsa bile evcil dostunuza kadar ulaşmasını engelleyecektir.

 

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar