MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Köpeğinizin Sizin Dikkatinizi Çekmek için Yapacağı 5 Davranış

6.09.2021 12:41:18

Köpekler oldukça sosyal hayvanlar olup insanlarla iç içe mutlulukla yaşamaktadır. İletişim kurma konusunda ise her konuda olduğu gibi burada da kesinlikle mantıklı hareketleri bulunmaktadır. Genelde ilk kez bir köpek besleyen kişilerin ya da ailelerin bunları anlaması kolay olmasa da tecrübeli köpek sahipleri dostlarının bir isteği ya da dikkat çekme davranışlarını kolaylıkla anlayabilir. Zamana sizler de köpeğinizle vakit geçirdikçe ve karakterini anladıkça onların anlamsız gibi görünen ama altında farklı anlamlar barındıran hareketlerini kolaylıkla anlayabileceksiniz.

Köpeklerde Bizlerin Dikkat Çekme Yolları

Onların dikkat çekme amaçları genelde ya bir isteklerinin yerine getirilmesi ya da ilgi görme beklentileridir. Aklımızdan çıkarmamanız gereken durum ise onların fazlasıyla sosyal hayvanlar olduğudur. Zamanla bu dikkat çekme yöntemlerinin doğru ya da yanlış olduğunu vereceğiniz eğitimlerle düzeltebilir ya da farklı şeylerle kendilerini ifade etmelerine her zaman yardımcı olabilirsiniz.

1- Havlamak

Köpekler günün her saati farklı nedenlerle havlayabilir. Bu durum oldukça normal olup bu havlamaların ya da ses çıkarmaların tonu önemlidir. Hırlama, uluma, tiz ses çıkarma, yüksek sesle havlama bunlara örnektir. Hepsi farklı bir hallerini ve isteklerine işaret olabilir. Ama dikkat çekme odaklı ses çıkarma teknikleri genelde size nedensiz gelen tok bir havlama sesidir. Onları bu tip zamanlarda görmezden gelmeden iletişime geçmeniz alışkanlık haline getirmemesi açısından önemlidir.

2- Küçük Isırıklar

Köpekler çevrelerini tanımak ve iletişime geçmek için küçük ısırıklara başvurabilirler. Genelde yavruyken diş kaşınmasıyla karıştırılan bu durum aksine sizin dikkatini çekmek için can acıtmayacak düzeyde fazlasıyla yapılır.

3- Manasızca Sağa Sola Koşturmak

Enerji seviyesi yüksek ve yavru köpeklerde sıklıkla görülür. Genelde oyun daveti olup sahipleri tarafından sakinliğe davet edilirler. Dur ya da yapma komutunu öğrenmesi önemlidir ama günlük rutin egzersizlerini yapmadıysa size bunu hatırlatmak için güzel bir yöntemdir.

4- Yalamak

Genelde sevgi belirtisi olsa da dikkat çekmek amaçlı çoğu köpek bu hareketi yapmaktadır. Oyun oynamak ya da mama kabındaki mamanın tazelenmesi için dikkat çekmek isteyebilirler. Genelde oldukça ıslak olarak bu dikkat yönteminde onları şımartmanın bir yolunu bulabilirsiniz.

5- Önünüze Bir Şeyler Bırakması

Köpeklerin dikkat çekmek için birçok bahanesi olabilir ama önünüze bir oyuncak getiriyorsa bu net biçimde oyun davetidir. Boş mama kabını önünüze bırakıyor ise bu karnının acıkması olup eğer tasmasını getiriyorsa tuvaleti geldiğinden dolayı onu acilen dışarı götürmenizin zamanının geldiğinin göstergesidir. Her ne olursa olsun köpekler son derece akıllı hayvanlar olup ne istediklerini bilirler ve size bunu iletebilirler.

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar