MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Köpek Dostunuz Ne Kadar Süre Yalnız Kalabilir?

6.09.2021 14:19:12

Köpeklerin kediler gibi gün boyunca yalnız kalamayacağını hem duyduklarımızdan hem de tecrübelerimizden zaten biliyoruz. Eğitimi, yaşı ve ırkını da göz önüne alarak ne kadar süre yalnız kalacağıyla ilgili konumuzun ayrıntılarına bakalım.

Günün her saatinin onunla geçiremeyeceğiniz de bilinen bir durumdur. Köpeklerimiz günün belirli saatleri yalnız kalabilmeli ve buna alışmalıdır. Burada dikkat etmemiz gereken ve onların bazı temel ihtiyaçlarını yalnız kalmadan önce gidermemiz bizim sorumluluğumuz altındadır.

Köpeğiniz Evde Tek Kalması

Öncelikle onların bir kedi olmadığının farkına varın. Kediler duruma göre 2 gün dahi yalnız kalsalar bir sorun yaşamazlar. Bireysel canlılar olup köpekler kadar sosyal hayvanlar olmamaları ve özellikle tuvalet konusunda size bağlı olmamaları en büyük etkendir.

Öncelikle kendinize sormanız gereken soruların başında evde ne kadar yalnız bırakacağınızı düşünmek ve aile bireylerinizden bu konuda yardım alıp alabacağınızdır. Bazı köpeğini 1 saat yalnız kalamayacağı gibi bazı köpeklerin günün yarısı hiç sıkıntısız tek başlarına usluca durabileceğini görebilirsiniz. Burada göz önüne almanız gereken bazı noktalar bulunmaktadır.

Köpeğinizin Yaş Durumu

Yavru köpeğin 1 saat bile yalnız kalması mümkün değildir. Onların bir bebekten bir farkının olmadığını bilemiz gerekiyor. 4-5 Aylık yavru bir köpekle yetişkin olmuş artık tüm rutinleri oturmuş bir köpeğin aynı kefede olmasını bekleyemezsiniz. Genel ihtiyaçları dışında stres ve yalnızlık kaygısına bağlı depresif bir ruh haline bürünmesi riski de çok fazla yalnız kalan köpeklerde oluşabilmektedir.

Ne Kadar Süredir Sizinle Birlikte Olduğu

Dostunuzla aylarca süren bir ilişkiye sahipseniz sizin işe gidip geldiğiniz sürelerde boşluğu zaten kabullenmiştir. Bu sürelerde kendi yapacağı ve vakit geçireceği rutin saatleri zaten düzene girmiştir. En kötü ihmalde uyku saatlerini buna göre ayarlayıp yokluğunuzda zaten yatarak ve dinlenerek geçirecektir. Sizi gördüğünde hareketlenmesi ve ilgi istemesine karşılık verirseniz de bu ayrılık süreçleri onun için sizin geldiğinizde bir ödül haline dönüşecektir.

Temel Eğitimleri

İtaat ve temel eğitimlerinin dışında tuvalet eğitimi bir köpeğin evde tek kalabilmesi açısından önemlidir. Eğer çiş pedine alışmış bir köpeğiniz var ise 8-10 saatlik sürelere kadar tek kalmaları onlar açısından bir sorun yaratmayacaktır. Fakat aksi durumlarda gün içerisinde bir aile bireyi ya da arkadaşınızın onunla ilgilenmesi gerekecektir.

Bir köpek sahiplenmeden önce onun size ihtiyaçları ve duygusal istekleri doğrultusunda bir çocuk gibi bağımlı olacağını göz ardı etmeden sahiplenin. İllaki bir evcil hayvanla yaşamak istiyorsanız bakımları daha kolay ve göreceli daha uzun süreli yalnız kalmaya alışkın hayvanları seçmeniz hem onun hem de sizin açınızdan daha kolay olacaktır.
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar