MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Köpeğinizin Kötü Alışkanlıklarını Nasıl Durdurabilirsiniz?

1.05.2021 10:02:02

Elbette, o sizin en iyi arkadaşınız. Ancak en iyi arkadaşınızın bile dayanamadığınız bazı alışkanlıkları vardır. Onu durdurmaya çalışabilirsiniz, ancak çabalarınız köpeğinizin kötü davranışını engellemeyebilir, hatta kötü davranışını sürdürmeye  teşvik edebilir. Bunları değiştirmek için bu ipuçlarını deneyin.

Köpeğinizin Havlamasını Nasıl Engellersiniz?

Varsayalım uzun bir günün ardından, köpeğiniz derin bir havlamasıyla sessizliği bozana kadar kanepede uzanıyordunuz. Fakat her zaman olduğu gibi köpeğiniz sizleri gene uyandırdı, peki bu senaryoyu nasıl değiştireceksiniz? Köpeğinize kızarak mı?

DVM'den Bonnie Beaver, "Köpeğinize ilgi göstererek karşılık verdiğinizde, onu ödüllendirirsiniz" diyor.

Havlamayı engellemek istiyorsanız köpeğinize cevap vermeyin. Bunun yerine, havlamaya tetikleyiciyi olan şeyi belirlemeye ve etkisini küçültmeye çalışın. Televizyon veya radyo seslerini kapatabilirsiniz. Ya da köpeğinizi, evinizde  bu sesleri duymayacağı bir bölümünde besleyebilirsiniz. Komşularınız siz yokken havlamasından şikâyetçi olursa diye, sakin bir odaya kapatmak iyi bir plan olabilir.

Köpek sahipleri, evcil hayvanlarını bir kulübede tutmaktan veya evin bir odasına kapatılmasından dolayı kendilerini suçlu hissediyorlar, ancak Beaver, köpeklerin hiç umursamadığını söylüyor.

Köpeğinizin Zıplamasını Nasıl Engellersiniz?

Evinize her girdiğinizde, köpeğiniz yüzünüzü yalamak için zıplar ve tüm giysilerinizin üzerine pati izleri bırakır. Sizlerde köpeğinizi iterken onu okşuyorsanız dikkatli olmanız gerekir.

Köpeğinize "hayır" dediğinizi düşünürken, ona hiç dikkat etmeden okşayarak "evet" diyorsunuz. Beaver, "Zorluyoruz, onlarla etkileşim içindeyiz, istedikleri de bu," diyor. "Bir değnek gibi dik durduysanız, ileriye baktıysanız ve 'hayır' dediyseniz veya onlara arkanızı döndüyseniz, köpeğinizin eğitimi olumlu şekilde ilerliyor demektir. Eğitmenin yolu budur.

Başka bir alternatif evin içine doğruca köpeğin olduğu yöne doğru yürümeye devam edin. Beaver, "Bu onların dengesini bozuyor ve sizin onlara bakmamanız lazım" diyor. " Onlar için göz teması bile bir ödül olur. Yürümeye devam edin, dümdüz ileriye bakın ve onlara dokunmayın."

Köpeğiniz komutta oturmayı öğrenecekse, zıplamayı görmezden gelin ve sadece "hayır" ve "otur" deyin. Köpeğiniz oturduğunda onu sevebilirsiniz. Dikkat çekmenin yolunun oturmak olduğunu öğrenecektir. Tutarlı olursanız, gerçekten çok uzun sürmez.
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar