MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Köpeklerde Kuduz Hastalığı

1.05.2021 09:41:51

Kuduz, beyin ve omuriliğe saldıran tedavi edilemez bir virüstür. Köpekler ve insanlar dahil tüm memeliler kuduza yakalanabilir. Önlenebilir ve hatta erken yakalanırsa tedavi edilebilir olsa da, kuduz belirtileri ortaya çıktığında virüs ölümcüldür.

Köpekler Nasıl Kuduz Hastalığına Yakalanabilir?

Kuduz tükürük ile  salgılanır, bu nedenle çoğu zaman enfekte bir hayvandan gelen bir ısırık yarasından geçer. Bir ısırık cildi deldiğinde, virüs kan dolaşımına girebilir. Ayrıca, enfekte bir hayvanın tükürüğüne maruz kalan açık bir yaradan da, genellikle yalama yoluyla geçebilir.

Evcil hayvanlar arasından geçebilse de, köpeklerde kuduz en sık yarasa, rakun ve tilki gibi vahşi hayvanlara maruz kalmaktan kaynaklanır.

Her yıl kedi, köpek ve dağ gelinciği gibi evcil hayvanlarda yaklaşık 400 ila 500 kuduz vakası rapor edilmektedir.

Kuduz Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Köpeğiniz başka bir hayvan tarafından ısırılmışsa ve kuduz konusunda endişeleniyorsanız, davranışlarına çok dikkat edin ve kuduzdan şüphelenmeniz için bir belirti varsa derhal veterinerinizi arayın.

Köpeğiniz saldırganlık göstermese bile hızla huzursuz ve sinirli hale gelebilir. Kuduz hayvanlar da alışılmadık şekilde şefkatli de olabilir. Benzer şekilde, köpeğiniz genellikle heyecanlı ve mutluysa, aniden rahatlamış ve ilgisiz görünebilir. Köpeklerde dikkat edilmesi gereken fiziksel kuduz belirtileri arasında ateş, yutma güçlüğü, aşırı salya akması, sendeleme, nöbetler ve hatta felç gözükebilir.

Virüs ilerledikçe, köpeğiniz aşırı sinirli  davranabilir, bu da ışıkların, hareketlerin ve sesin olumsuz bir etkiye sahip olabileceği anlamına gelir. Saklanmak veya agresif davranmak için karanlık, sessiz bir yer arayabilirler.

Köpeklerde kuduzun en iyi bilinen semptomlarından biri ağızda köpürmedir. Bazı köpekler "köpürme" göstermeyebilir, sadece aşırı tükürük veya salya akması gösterebilir. Bu, virüsün ilerlediğinin bir işaretidir. Kuduzun son aşamalarında nöbetler ve artan felç yaygındır. Bu aşamadaki köpekler, özellikle kafalarında ve boğazlarında kaslarını kontrol edemezler ve bu da yutkunmayı zorlaştırır. Sonunda nefes almak mümkün değildir, bu da ölüme yol açar.

Virüs, belirtiler gelişmeden önce köpeğinizin vücudunda haftalarca kalabilir. Köpeklerdeki çoğu vaka, maruziyetten sonraki 21 ila 80 gün içinde gelişir, ancak kuluçka süresi çok daha kısa veya daha uzun olabilir. Kuduz semptomlar gösterdiğinde tedavi edilemez, bu nedenle görmek için beklemek yerine köpeğiniz ısırılır ısırmaz veterinerinizi aramanız önemlidir.
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar