MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Kedi Üst Solunum Yolu Enfeksiyonuna Ne Sebep Olur?

3.05.2021 11:26:58

Kedi üst solunum yolu enfeksiyonu (URI), bir veya daha fazla viral ve bakteriyel virüsün neden olduğu solunum yolu enfeksiyonu için ortak terimdir. Bu durum için eş anlamlılar arasında kedi bulaşıcı solunum hastalığı ve kedi üst solunum hastalığı kompleksi (URD) ??bulunur. Herpesvirüs ve calicivirüs, tüm kedi üst solunum yolu enfeksiyonlarının yaklaşık %90'ından sorumludur. Kedilerde üst solunum yolu enfeksiyonuna neden olan en yaygın bulaşıcı virüsler hakkında daha fazla  bilgi edinmek için okumaya devam ediniz.

 Üst Solunum Yolu Enfeksiyonunun Belirtileri Nelerdir?

Tipik üst solunum yolu enfeksiyonu, burun ve boğazı içerir.  Hapşırma, burun tıkanıklığı, konjunktivit (göz kapaklarını kaplayan zarların iltihabı) gibi semptomlar burundan veya gözlerden akıntılara neden olur. Akıntılar temiz olabilir veya cerahatli hale gelebilir (görünüşte bulanık ve iltihaplı). FVR ve FCV ile kedinizin ağızında ülserler gelişebilir. Bir üst solunum yolu enfeksiyonunun diğer, daha az spesifik semptomları arasında iştahsızlık, uyuşukluk, ateş, genişlemiş lenf düğümleri ve blefarospazm (göz kısma) bulunur. Ciddi durumlarda, kedi nefes almakta güçlük çekebilir. Kedilerde çoğu URI vakası yedi ile on gün arası sürer.

Bir Kedi Üst Solunum Yolu Enfeksiyonuna Nasıl Yakalanır?

Kedilerde URI'ye neden olan ana virüsler ve bakteriler oldukça bulaşıcıdır. Enfekte bir kedi tükürükteki bulaşıcı partikülleri burundan veya gözlerden döker. Duyarlı kediler, başka bir enfekte kediyle doğrudan temas yoluyla veya yiyecek ve su kapları, kedi tuvaletlerioyuncaklar ve yatak takımları gibi bulaşıcı salgılarla kontamine olmuş nesnelere çevresel temas yoluyla enfeksiyon kapabilirler. Vakaların çoğunda, virüsler ve bakteriler çevrede yalnızca kısa bir süre hayatta kalabildiğinden ve uygun dezenfeksiyon prosedürleriyle kolayca imha edildiğinden, kediler doğrudan temas yoluyla enfeksiyon kapar. Herpesvirüsün konakçının vücudunun dışında 18 saatten daha az yaşayabildiği, kalisivirüsün ise on güne kadar yaşayabileceği tahmin edilmektedir.

Tipik Bir Üst Solunum Yolu Enfeksiyonu Ne Kadar Sürer?

Bir kedi bulaşıcı bir virüse maruz kaldığında, semptomlar geliştirmeden önce 2-10 günlük bir kuluçka döneminden geçecektir. Enfeksiyon karmaşık değilse, belirli hastalık etkenine bağlı olarak tipik olarak 7-21 gün sürer ve ortalama hastalık süresi 7 ila 10 gündür. Tüm bu süre boyunca, kedi potansiyel olarak diğer kedilere bulaştırabilir.

Üst Solunum Yolu Enfeksiyonu Nasıl Tedavi Edilir?

Komplike olmayan üst solunum yolu enfeksiyonu olan çoğu kedi evde semptomatik olarak tedavi edilebilir. Kedinizde cerahatli bir göz akıntısı varsa, veterineriniz topikal olarak uygulanacak bir göz ilacı verebilir. Viral enfeksiyonlar antibakteriyel ilaçlara yanıt vermese de, özellikle yavru kedilerde ikincil bakteriyel enfeksiyonların hastalığı komplike etmesini önlemek için geniş spektrumlu antibakteriyel ilaçlar verilebilir. Bordetella veya Chlamydophila'nın neden olduğu birincil bakteriyel üst solunum yolu enfeksiyonları, bu hastalıklara karşı etkili olan spesifik antibiyotiklerle tedavi uygulanır.
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar