MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Köpeğinize Sarılmanın Verdiği Mutluluk Etkisi

18.09.2020 10:39:28

Bu durumun sizlere faydalı geldiğini hiç biliyor muydunuz? Sağlığımız açısından köpeklere sarılmanın faydası uzmanlar tarafından onaylansa da her köpeğin karakteri ve vücut dili bu duruma onay vermeyebilir. Siz yine de her köpeğe sarılmaya çalışmayın!

Köpeklere sarılmak zihnen ve bedenen rahatlamanızı sağlar. Vücuda olumlu etkisi olan oksitosin salımını başlar. Kalp atışlarınız yavaşlarken beyin bunu salgılaması neticesinde mutluluk düzeyi ve vücutta bir takım olumlu etkiler meydana gelir. Bu iki taraflı olup evcil dostunuzun da olumlu etkilenmesine yardımcı olur. Ayrıca Yorgunluk gibi fiziksel olumsuzlukların da çabucak azalmasına yardımcı olur.

Aidiyet Hissi

Sadece fizyolojik olarak olumlu gelişmelerle bu durumu sınırlandıramayız. Psikolojik olarak evcil dostunuzla daha fazla yakınlık kurmak güven ve aitlik hissini pekiştirme bu küçük görünen ama sevgi dolu büyük sarılmalarla gerçekleşir. Karşılıklı bağınızın artması da ilişkinin gelişiminde biraz insan ilişkilerine benzer. Nasıl ses tonunuzdan kızgın, üzgün ya da mutlu olduklarımızı anlıyorsalar sarılmanın da olumlu etkilerini rahatlıkla hissedebilirler.

Korkmuş, ürkmüş ya da fiziksel şiddet görmüş bir köpeğe sıcak bir kucaklama ve sarılma vermeniz, sabır ve kibarca onu okşamanız ve akabinde sarılmanız onu ne kadar rahatlatacaktır, tahmin bile edemezsiniz.

Olumsuz Davranışları Ortadan Kaldırır

Fiziksel ve sözlü şiddet görmüş bir köpeği normale döndürmek istiyorsanız sarılmanın ve ona sevginizi göstermenin gücü en etkili ilaç olacaktır. Korktuğunda yaptığı yanlış davranışları sizin yanınızda düzeltmek adına ona sevginizi fiziksel temas ederek göstermeniz kesinlikle faydalı olacaktır. Tüm bunların yanında size güvenebileceğini anlaması ve bu yolla öğrenmesi de yaşadığı olumsuz günlerin geride kaldığı konusunda ikna olmasına fazlasıyla yetecektir.

Sarılmaktan Kaçan Köpekler İçin Tavsiyeler

Öncelikle köpeğinize özellikle fiziksel olarak çekindiği ve istemediği hiçbir şeye zorlamayın. Bu durum daha çok ürkekleşmesine ve saldırgan olmasına neden olabilir. Onun beden dili size her zaman işaret ve mesaj verecektir. Bunu iyi okumalı ve ona göre davranmalısınız.

Onu endişeye ve baskıcı şekilde kontrol altına alabileceğinizi düşünebileceği gibi bazı köpekler zorla kucağınıza gelmek isteyecek ve sarılacaktır. Bu aradaki kontrolü sağlamak adına sizden kaçıyorsa ya da yüzünü başka yere çeviriyorsa ya sarılmaya hazır değildir ya da istemiyordur. Dikkat etmeniz gereken köpek davranışları ise şu şekilde olmalıdır.

  • Kulak şekli
  • Kaçıp kaçmaması
  • Hırlama veya havlama

Bu hareketler genelde evcil dostunuzun istemediğini gösterir. Onunla yakınlaşmak, sevginizi göstermek ve yakınlaşmak için farklı yöntemlerle bağ kurmalısınız. Başını okşamak, vücudunu sevmek, göbeğini kaşımak da onu yeteri kadar mutlu ederken, sevildiğini hissettirebilir.

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar