MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Tavşanlarda Kediler Gibi Tuvalet Eğitimi Alabilir mi?

18.09.2020 12:54:51

Tavşanlarda kediler gibi belirli bir noktaya devamlı olarak tuvaletlerini yapma eğilimi göstermektedirler. Onlar da sanılanın aksine fazlasıyla temiz hayvanlar olup tuvalet alışkanlığı geliştirmeleri kolaydır. İçgüdüsel olarak bu davranışa meyilleri olmaları ve çişlerini devamlı aynı yere alışkanlık haline getirmeleri de evde tavşan bakımı konusunda birçok hayvan severin en büyük sorununun kolayca çözümlenmesini sağlamaktadır.

Aynı kedilerdeki gibi bulundukları kafes içerisinde ya da odanın onun kendi tuvalet yapma bölgesi belirdiği alanda bir tuvalet kabı mutlaka olmalıdır. Çiş konusunun yanında kaka konusunda da birkaç ufak bilgi vermek gerekiyor. Beslenmelerine uygun olarak 2 farklı şekilde bu ihtiyaçlarını giderirler. İlkinde yumuşak formda günde 1 defa yaptıkları bu ihtiyaç, tekrar beslenme ihtiyaçları doğurur. Diğer türde ise kuru şekilde kokusuz ve küçük taneler halindedir. Ufak misket tanelerine benzemekte olup, yaşına gelene kadar ki süreçte tuvalet kabının dışında bazen görmeniz olasıdır.

Bu evcil dostlarınıza çok fazla yeşillik ve sebze vermeniz eğer ölçüsü kaçtıysa %100 ishal olmalarına neden olur. Kutu ot ve saman türevlerine geçiş yapmanız ve düzelmesi adına 1-2 gün beklemeniz gerekir. Geçmediği taktirde acilen veteriner ziyaretine gitmenizde fayda var aksi taktirde ölümcül olabilir.

Tuvalet Kabı Seçimi ve Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

  • Tuvalet kabı olarak kullandığınız plastik kabın yerini sık sık değiştirmeyin. Gerekirse hiç değiştirmeyin. Sabit olarak olduğu yerde kalsın.
  • İçine kedi tuvaletlerinde çok sık kullanılan kokulu kumlar kullanmayın. Koku onun şaşırmasına ve tuvalet yapması konusunda bölgeyi şaşırmasına neden olacaktır.
  • Tavşanlar için kullanılması uygun talaş ürünlerini tercih etmeniz çok daha uygun olacaktır.
  • Sıkıntılı zamanlarda plastik kap içerisine 2-3 kat gazete kâğıdı ya da kâğıt havlu dahi işinizi görebilir. Önemli olan evcil dostunuzun aynı bölgede ve aynı kaba alışma sürecine uyum sağlamasıdır.
  • Günlük olarak tuvalet kabının temizliği yapılması önemlidir. Yoksa koku problemiyle karşı karşıya kalabilirsiniz.
  • Tuvalet kabını rutin olarak yıkarken kimyasal temizleyiciler kullanmayın.
  • Tavşanlarda kediler kadar temiz ve titiz canlılardır. Tuvalet kabının temizliğinin üzerine düşmezseniz, bu ihtiyacı çok daha temiz!! olan evinizin başka bölgelerine yapmaya başlayacaktır.

Tavşanlara Tuvalet Alışkanlığı Kazandırma

Her ne kadar kediler gibi kumu iki eşeleyince alışkanlık kazandırılıyor olmasa da tavşanlar içinde bu davranışı kazandırmak kolaydır. Biraz sabır ve tavşanınızı göz takibine almanız bu geçiş süresince önemlidir. Tuvalet alışkanlığını kazanana kadar çok fazla odalar arası yer değiştirmemesine ve tuvalet kabından çok uzaklaşmamasına dikkat ediniz. Nereye yapmak istediğine karar verme konusunda onun iradesi daha ağır basacağı için bunu size en azından işaret olarak gösterecektir. Kutusunu bu bölgeye yerleştirmeniz daha sonra sizin de işinizi fazlasıyla kolaylaştıracaktır.

İdrarını yaptığı bölgeden bir miktarını gazete ya da kâğıt havlu yardımıyla kullanmaya başlayacağı tuvalet kabına sürtmeniz daha sonraki aşamalarda onun işini kolaylaştıracaktır. İlk 2-3 seferden sonra buranın tuvalet için kullanılabilir olduğunu anlayacak ve bu ihtiyacını gidermek için başka yerlerde arayışa girmeyecektir.

Tuvalet eğitiminin tam olarak oturması için en azından 2.5-3 aylıktan büyük olmaları gerekebiliyor. Bu yaştan önce de tam olarak bu eğitimi oturmuş tavşanlarda görülebilir. Ona fiziksel ya da sözlü şiddet uygulamanız daha çabuk öğrenmesini sağlamaz lütfen bu konuda kaza yaşanması halinde dahi üzerine gitmeyin.

Strese ve paniğe sürüklenmesi olur olmaz yerde tuvaletlerini yapmalarına neden olabilir. En azından birbirinize alışmadan bir süre onu çok fazla rahatsız etmemeli ve zorla kucağa alma gibi eylemlerden uzak durmalısınız.

Mama ve su kaplarını kafesinde biraz yüksek mesafeye konumlandırmanız da evcil dostunuzun burayı tuvalet sanıp ihtiyacını gidermesinin önüne geçecektir.

Tuvalet eğitimi tam olarak oturmadan günün her saati serbest bırakmamalısınız. Tuvaletini yaptıktan sonraki süreçlerde 1-2 saat ev içerisinde serbest dolaşmasına izin vermeniz yeterlidir. Bu süre zarfından sizin gözleminiz altında olması da takip edebilmeniz açısından önemlidir.

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar