Köpeğiniz İçin Mama Seçerken Dikkat Etmeniz Gereken 12 Altın Kural

19.07.2019 14:33:51

İnsanlar gibi köpeklerin de yiyecekleri besinlere dikkat edilmesi gerekir. Köpek sahipleri kuru mama seçiminde kararsız kalabiliyor. İşte bu yüzden de köpeklerde beslenme şekilleri hakkında bilgi sahibi olmakta fayda var. Peki, köpeklerde beslenme nasıl olmalı? Hadi gelin bu sorunun cevabı için yardımcı olacak ipuçlarını birlikte okuyalım.

KÖPEKLER İÇİN MAMA SEÇİMİ

1. İçerik bilgilerinin başında et olmalı. İlk içerikte yazılı olan gıda bilgileri, köpek mamasının içeriğinde hangi gıdayı daha fazla içerdiğini gösterir.

2. Eğer ki incelediğiniz kuru mama içeriğinde: Hayvansal türevler ve tavuk ürünleri vb. besin ürünleri yazılmışsa, o mama çeşitlerinden uzak durmanız gerekir.

3. Köpeğiniz için seçeceğiniz mamanın içerisinde doğal ek takviyeler olmasına dikkat etmelisiniz. Örneğin; Glucosamine, chondritin gibi. Bu ek takviyeler eklem, sindirim sistemi gelişimi ve daha pek çok şey için faydalıdır.

4. Tercih edeceğiniz kuru mama doğal antioksidanlar barındırmalı. Aynı zamanda katkı maddesi içermemeli.

5. A, D, B1 gibi vitaminleri içeren kuru mama tercih etmeniz gerektiği gibi, aynı zamanda kalsiyum, demir, fosfor, iyot ve bakır gibi mineralleri de barındırmalı.

6. Mamaların taze olması köpeklerde beslenme için önemi fazladır. Çünkü hem barındırdığı vitamin ve minerallerin etkinliğinin azalmamış olması, hem de tazeliğiyle köpeğinizin iştahlı bir şekilde yiyebilmesi için onu cezbetmesi gerekir.

7. Mama içerisindeki etin taze et olmasına dikkat edilmeli. Kaynatılıp, kurutulmuş etin faydası düşüktür.

8. En çok dikkat edilmesi gereken detaylardan bir tanesi de; köpeğinizin ırkına, cinsiyetine ve yaşına göre mama seçimi yapılmasıdır. Ayrıca fiziksel aktivite konusu da köpeklerde beslenme şekilleri için önemlidir.

9. Köpeğiniz için seçeceğiniz kuru mama içerisinde şekerli gıdalar arasında yer alan; mısır gluteni, mısır şurubu ve kamış pekmezi olmamalıdır. Bu maddelerin köpekler için son derece zararlı olduğunu hatırlayın!

10. GDO’lu mamalar dikkat edilmesi gerekenlerdir. Hangi mamaların içerisinde GDO bulunduğunu öğrenmek için internette kısa bir araştırma yapılması yeterli olacaktır.

11. Kaliteli mama köpeklerde beslenme için önemlidir. Karbonhidrat değeri dengeli, glisemik oranı düşük olan besin madde gruplarının yer alması gerekir kuru mama içerisinde.

 12. İçerisinde şeker pancarı küspesi, soya, posa, gluten, digest bulunan mamalar; köpeklerde beslenme sonrası zararlı etkilerin ortaya çıkmasına sebep olur. Bu nedenle bu maddelerin bulunduğu kuru mama çeşitlerinden uzak durulmalıdır.

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar