MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Hayvanları Neden Sevip Saymalıyız?

19.07.2019 14:53:30

 Dünya'da Yalnız Değiliz

            Dünya dışında hayatın var olup olmadığının sorgulandığı günümüzde bulduğumuz her bir cevap yeni sorular doğururken içinde olduğumuz gezegenle ilgili ehemmiyet taşıyan birçok olguyu da unutuyor, rafa kaldırıyor ya da düşünmekten kaçıyoruz. Küresel Isınma gibi gezegenimizi geri dönülmez bir şekilde tehdit eden bir tehlike unsuru ile karşı karşıyayken biz insanoğlu sanki Dünya'dan vazgeçmiş gibi farklı gezegen ve galaksilerde yaşama imkanımızın olup olmadığını araştırıyor ve bu çalışmalar için her yıl milyarlarca dolar harcar olduk.

            Peki, bu duruma nasıl ve neden geldik? Her şeyin tüketim endeksli olduğu günümüzde tasarruflu olmamanın, bu dünyanın bizlerden ibaret olmadığını idrak edememenin bedelini hem ödüyor hem de suçsuz varlıklara da ödetiyoruz. Uzağa bakmaya gerek yok etrafınıza baktığınıza irili ufaklı pek çok örnek durumun vehametini size sunacaktır. Hem bitki dünyası hem de hayvan dünyasına karşı duyarsız tavrımız önce onların sonunu ve dolaylı olarak bizim de sonumuzu getiriyor. Peki, bunu onlara reva mı görmeliyiz, yoksa vicdan muhasebesi yapıp önce birey olarak sonra kitlesel olarak kendimize çeki düzen mi vermeliyiz?

 Ben Devri

            Bencilliğin tavan yaptığı bu devirde nefes alıp verdiğimiz bu diyarda bizden başkalarının da olduğu unutup tamamen anlık çıkarlarımıza odaklı yaşıyoruz. Oysa bu koca gezegen kanaatkar olduğumuz sürece hepimize yeter. İnsanoğluna da, hayvanlara da, bitkilere de... Kaldı ki her biri inceleyip baktığınızda birer mucize olabilecek hayvanlarımızı bu şuurla baktığımızda sevmemek mümkün değil. Eğer ki bu şuurla bakacak olursak dünya her anlamda daha güzel ve yaşanabilir bir yer olacaktır. Sadece bu bile hayvanları sevmek için yeterli bir sebep değil midir?

            Ayrıca günümüzde zevk ve eğlencemiz için pek çok hayvanları sayısızca anlamsız sebepten ötürü katledip türlü amaçlar için derisini, etini, tüylerini vs. kullanıyoruz. Bu hayvanların yaşama hakkını hangi hak ve sebeple ellerinde alma hakkını kendimizde görüyoruz. Onları sevmek için daha pek çok sebep sayabiliriz ki sevmek için aslında bir neden aramaya da gerek. Sevgi ve saygıya bizlerin de muhtaç olduğu şu benlik çağında "Sev ve Say" mottosunu kendimize ilke edinmeliyiz. Hayat ve bu mavi gezegen ancak bu şekilde yaşanabilir olur.
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar