MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Hayvanlara Verilebilecek En İyi Ödül

19.07.2019 15:16:02

Hayvan eğitimde en önemli unsurlardan biri ödül vermektir. Doğru yaptığı iş sonucunda sevdiği bir şeye ulaşacağını bildiği için onun uğruna sahibinin lafını dinler, doğru olanı yapmak ister. Bunun sonucunda da hayvan, öğrenmesi gereken şeyi kolayca öğrenir. Birçok hayvan sahibinin kullandığı bu teknik, hayvanlarının eğitimde olumlu sonuçlar verir. Ödül olarak birçok seçim yapılabilir.

Ödül Mamaları

Birçok hayvan severin tercih ettiği bu teknik, hayvanların çok sevdiği mamalarla birlikte yapılır. Hayvanın, yapması gerekeni yaptığı anda ona verilen mama; hayvanın bunu sürekli yapıp alışkanlık haline getirmesini sağlar. Örneğin köpeğin temel itaat eğitiminde, başardığı anda sevdiği mamaya kavuşması; yaptığı hareketi aldığı komut ile tekrarlamasını sağlar. Zamanla da alışkanlık haline getirip eğitimini tamamlanır. Böylece öğrenmesi gereken şeyi kolayca öğrenmiş olur.

Sevgi Göstermek

Hayvanların, insanlardan tek beklentisi aslında sevgidir. Bunun uğruna sahibi için yapamayacağı şey yoktur. Hayvan eğitiminde etkili bir teknik olan sevgi göstermek; hem hayvanın mutlu olmasını, hem de eğitimini kolayca almasını sağlar. Hayvanlar sahiplerine benzer. Hayvan sahibi olan insanın karakteri, hayvanlarına ister istemez yansır. Şiddete eğilimli olan bir insanın hayvanı da şiddete eğilimlidir. Hayvan nasıl muamele görürse karakteri de o yönde şekillenir. Şiddetle eğitilen bir köpek, şiddeti öğrendiği için saldırgan olur; fakat sevgi ile büyüyen bir köpek insanlara karşı sıcakkanlı olur, etrafına neşe saçar. Bu yüzden hayvanlar, dövmek yerine, sevgiyle büyütülüp eğitilmelidir.

Hayvan eğitiminde cezalandırma sistemi de vardır, fakat dozu son derece iyi ayarlanmalıdır. Hayvanın bedensel ve ruhsal sağlığını olumsuz etkileyecek bir ceza sistemi kesinlikle kullanılmamalıdır. Sözlerle hayvanlara ikazda bulunulmalıdır, fakat ses tonunun da iyi ayarlanması gerekir. Aldığı cezalar yüzünden, hayvan sahibinden korkar olacaktır. Sahibinden korktuğu için de bütün insanlardan korkar hale gelecektir.

Doğru bir hayvan sever; hayvanının mutlu olmasını, etrafına neşe saçmasını ister. Hayvanının korkutucu, saldırgan bir karakterde olmasını isteyen bir insan asla hayvan sever olarak gösterilmemelidir. Maymunlar, hep sinirli hayvanlar olarak gösterilir. Sosyal medyada bir sürü videolarda saldırganlıkları görülür; fakat iyi bir eğitimle ne kadar duygusal ve neşeli hayvanlar oldukları da bir gerçektir. Unutmayın; kötü hayvan yoktur, kötü sahip vardır.
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar