MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Köpeğimin Havlamasını Nasıl Durdurabilirim?

17.11.2022 11:51:30

Köpek dostlarımızın havlamasını azaltma ya da önlemenin anahtarı ilk olarak niçin havladığını anlayabilmekten geçer. Köpek dostlarımızın havlamasından ne istediğini anlayabilmek daha sakin ya da sessiz davranarak istediğini elde edebileceklerini köpek dostunuza göstermelisiniz. Bunun yanında köpek dostlarımızın yaşam alanında değişiklik yaparsanız bu sayede havlama ihtiyacı hissetmeyebilirler. Minik patili dostarımız elbette havlar. Havlamanın normal bir davranış, doğaları gereği bunu yaptıklarını inkar etmemelisiniz. Fakat bazen köpek dostlarımızın havlaması bir sorun ya da sıkıntı haline gelebilmektedir. Çoğu zaman köpek sahipleri bir patili dostumuzun uzun vadede davranışlarını ele almak isterler. Ancak bu davranışlar ele alınmadığında yine de havlamasını engellemek istemek yanlış bir davranıştır. Sevimli dostlarımızın kötü alışkanlıklarını ödüllendirmek, onlara bağırmak, kızmak ve buna benzer davranışlar psikolojilerini çok net biçimde kötü etkileyecektir. Kalıcı bir çözüm ararken, köpek dostlarımızın sahipleri onların davranışlarının kaynağını bulmak ile ilgilenmelidir. Köpek dostumuz can sıkıntısından dolayı havlıyor ise onun can sıkıntısını giderecek oyuncaklar almak çözüm olabilir. Eğer ayrılık anksiyetesi sebebi ile havlıyorsa bu durumda tamamen bambaşka bir davranış göstermek gerekir.

Köpeğimin Havlamasını Nasıl Durdurabilirim?

Bazen köpek dostlarımızın havlamasını durdurabilmek adına basit çözümler işe yaramaktadır. Havlamayı boş zaman aktivitesi olarak gören köpek dostlarımız için basit çözümler her zaman işe yaramamaktadır. Patili dostlarımızın havlaması ile başa çıkabilmek adına eğitmenlerin bazı önerileri vardır.

Egzersiz Yapın

Sabah ayrılmadan önce köpek dostlarımız ile iyi bir şekilde aktivite yapmak onlarla zihinsel ve fiziksel egzersiz yaptığınızdan emin olmalısınız. Yorgun bir köpek dostumuzun siz evde yok iken dinlenmesi çok daha olası bir durumdur. Mümkün ise köpek dostumuz ile gün ortasında gezdirmek için bir köpek gezdiricisi bile getirtebilirsiniz.

Sosyalleştirin

Bir köpek dostumuz yeterince sosyalleşmedi ise diğer köpeklere ve yabancı insanlara havlayabilir. Bu durumda bisikletli, araba ya da çocuk gibi kişiler de dahil olmak üzere her yaştan ve her türden insan ile birçok olumlu deneyime sahip bir köpek dostumuzun havlama olasılığı çok daha düşüktür.

Minik patili dostlarımızın havlamalarını tamamen durdurabilmek mümkün değildir. Bunu aklınızdan çıkarmalısınız. Onlar doğaları gereği havlama ihtiyacı duyarlar.

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar