MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Hayvanlar Neden Hayvanat Bahçesinde Tutulmamalı?

16.11.2022 13:53:33

Bir grup insan daha fazla para kazansın diye bazen yasal bazen yasal olmayan yollarla hayvanlar insanlara esir düşmektedir. Hayvanlar yakalandıktan sonra onlar için asıl sorun özgürlüğünün kısıtlandığı günler başlamış olmasıdır. Büyük bir kafesin içinde bütün gün boyunca tek başına gelen insanların onları seyredip, fotoğraf çekmesi ve sonrasında yanından uzaklaşması ile son bulmaktadır. Bu döngü bir gün, bir hafta, bir ay, bir yıl değil hayvanlar orada ölene kadar bu zulüm devam etmektedir. Doğada koşup, zıplayıp, avlanıp, kendi türüne ait hayvanlarla özgürce yaşamak yerine onlara demir zindanlarda verilen birkaç parça ile mutlu olduklarını sanıyoruz.

Hayvanat Bahçesi Nedir?

Farklı coğrafyalardan getirilen değişik türleri bulunan hayvanların kafeslerin içinde hapis edildiği yerlerdir. Hayvanlar insanların bazen dostları, sırdaşları, arkadaşları olabilmektedir. Evcil yetiştirebildiklerimizin dışında doğada kendi vahşi ve yırtıcı olan türlerde bulunmaktadır.

Hangi Kıtalardan Hayvanlar Getirilebilir?

 Her hayvanın yaşadığı kıtalar farklılık göstermektedir. Kutup bölgeleri, Afrika çölleri, Orta Asya ülkeleri, tropikal iklimi bulunan ülkelerden getirilebilir.

Hayvanlar Neden Hayvanat Bahçesinde Tutulmamalıdır?

Hayvanların tıpkı insanlar gibi duyguları vardır. Ağlarlar, depresyona girerler, kendilerini aç bırakıp ölmeye çalışırlar. Onları demirlikler arkasında bırakmadan önce insan olarak bu düşünülmelidir. İnsanlar ne kadar hayvanat bahçelerini merak edip giderse, talep artarsa, bu tür yerlere ücret verilirse hayvanların hayvanat bahçelerinden kurtulması mümkün değildir. Her canlının kendi yaşam alanına salınması gerekmektedir ki hayvanlarda mutlu olabilsin. Sırf hafta sonu çocuklar yakından görsün, gezelim, eğlenelim diye bu eziyet yerlerine para bırakılıyorsa bizler de suça ortak oluyoruz.

Hayvanları seviyorsak onlara saygı duymalı, hayvanat bahçelerine gidilmemeli, hayvan sirklerinden uzak durulmalıdır. Eğer çok merak ediliyorsa belgesel izlenmeli hayvanları kendi yaşam alanlarında nasıl hareket ediyor görebiliriz. Koca bir kafesin önünde fotoğraf çekilmek veya karşında canlı görmek bizlere pek bir şey katmaz. İşletmeler için ise hayvanlar üzerinden kazanılmış haksız kazançlar elde edilmiş olur. Dünyada fazlasıyla hayvanat bahçesi bulunmaktadır. Eğer empati kurabilirsek hayvanat bahçelerinden uzak durur talep olmasa hayvanlar doğalarına bırakılır. Ve her canlı yaşamını kendi bulunduğu coğrafya da sürdürür.

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar