MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Köpeğim Her şeyi Isırıyor ve Yiyor Ne Yapmalıyım?

27.10.2021 11:20:52

Köpeğim Her şeyi Isırıyor ve Yiyor Ne Yapmalıyım?

"Köpeğim sürekli yerden bir şeyler yiyor" diyorsanız, yalnız değilsiniz. Köpeklerle birlikte yaşayan kişilerin büyük bir çoğunluğu geçici ya da sürekli olarak "köpeğim her şeyi yiyor" şikayeti ile karşı karşıya kalmıştır. Köpekler meraklı ve dünyayı keşfetmeye istekli canlılar olduklarından özellikle yavruluk döneminde her şeyi yeme ve tatma eğilimi gösterebilirler. Ne yedikleri veya ağızlarına ne götürdükleri ile ilgili yüksek bir farkındalığa sahip olmadıkları için de zaman zaman garip ve hatta tehlikeli sonuçlarla karşılaşabilirler. Kimi zaman tuhaf kimi zaman gerçekten çok pis şeyleri yerken keyifle sallanan kuyrukları bizleri şaşırtsa da bu davranışlarının önüne geçebilmemiz oldukça önemlidir.

Köpeğim Neden Her Şeyi Yiyor?

Köpeğinizin dışarda her şeyi yemesinin birden fazla sebebi olabilir. Gıda dışında ki objeleri de yemeğe çalışıyor olabilirler.

Köpeklerde Pika Sendromu

Köpeğinizin her şeyi yemesinin bir sebebi de pika sendromu olabilir. Pika sendromu genel anlamda gıda dışı objelerin yenilmesidir diyebiliriz. Pika köpekler için genellikle tekrarlayıcı ve psikolojik bir sorun olmakla birlikte çeşitli hastalıklardan ya da yetersiz beslenmeden de kaynaklanabilir. Pika sendromu nedeniyle yememeleri gereken şeyleri yiyen köpeklerin, bu davranışlarının mutlaka üstesinden gelinmesi gerekir. Aksi yabancı cisimlerin yutulmasına bağlı olarak sindirim sistemi tıkanmaları, boğulma ve zehirlenme gibi sonuçlara yol açabilir. Bu durumlarda elinizi çabuk tutmalı ve veteriner hekiminiz ile iletişime geçmelisiniz.

Köpeğinizin Her Şeyi Yeme Sorununun Önüne Nasıl Geçersiniz?

Köpeğim her şeyi yiyor" şikayetini siz de yaşıyorsanız pozitif düşünmeniz ama tüm önlemleri aldığınızdan da emin olmanız gerekir. Yavru köpek eğitiminin en temel unsurlarından biri onun oyuncakları, mamaları veya ödül mamaları dışında bir şey yememesi gerektiğini öğretmektir. Tüm çabalara rağmen, köpeğim her şeyi yiyor sorunu devam ederse evde yememesi gereken eşyaların kaldırılması, yavru köpek davranışlarının yakından gözlemlenmesi ve olumsuz bir davranışla karşılaşıldığında net bir "hayır" ile bu davranışın engellenmesi gerekir.

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar