MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Kedilerde Tavşan Tekmesi Nedir? Bilinmesi Gerekenler

27.10.2021 09:53:09

Kedilerde Tavşan Tekmesi Nedir?

Kediniz önce sırt üstü ya da yan şekilde yere yatıyor sonra ön patileri ile tuttuğu oyuncağı ve kolunuzu arka bacakları ile seri şekilde tekmelemeye başlıyor. Yavruyken pek problem olmayan bu hareket kediniz büyüdükçe tavşan tekmesi olarak adlandırılıyor ve sonucunda tehlikeli yaralanmalarla sonuçlanabiliyor. Kedilerin arka ayaklarını kullanarak attıkları bu tekmeler içgüdüsel olarak kendilerini korumayı istemelerinden kaynaklanıyor. Oyun anında da saldırganlık anında da rastlanabilen arka patilerle tekme bazı durumlarda farklı amaçlarla karşımıza çıkabiliyor.

Oyun Sırasında Tavşan Tekmeleri

Küçük dostlarımız oyun esnasında arka patileri ile tekmeler atabilir. Özellikle gözlerine kestirdikleri belli oyuncaklara karşı bu hareketi uygulayabiliyorlar. Bu hareket ile ön patileri ile oyuncağı veya kolunuzu tutarlar arka patileri ile tekmelemeye başlarlar. Oyuncaktan farklı olarak insanların koluna karşı kedilerin reaksiyonları daha sert olabilir; oyun ile başlayan tekmeleri kolun çekilmeye çalışılması boyut ve hareketlilik gereği oyuncaklara oranla daha büyük bir rakip olarak algılanmasına neden olabilir. Sonuç ise hepimizin malumu, ellerde ve kollarda kalıcı yara izleri söz konusu olabilir.

Savunma Anında Tavşan Tekmeleri

Bu davranışı kendilerini savunma anında da sergileyebilirler. Bu savunma sizin ona sakince dokunmanızda da kullanılabilir. O an etkileşime geçmek istemeyen kediler elinizi veya kolunuzu hedef görebilirler. Kedinizin arka patileri ile tam olarak bu sırada tanışma imkanı bulabilirsiniz. Bunun önüne geçmek için kedinizi gözlemlemeniz gerekmektedir. Siz onu sevmeye başlarken elinizi ısırıyor ise veya asabi şekilde miyavlıyor ise sevmeye devam ederseniz sonucunda tavşan tekmelerine maruz kalabilirsiniz.

Karın Bölgesinden Tetiklenen Tavşan Tekmesi

Kedilerin çoğu vücutlarının en savunmasız bölgesi olan göbek bölgesine dokunulmasından hiç hoşlanmazlar. Ani bir savunma tepkisi göstermelerine neden olabilen bu temas kedilerin kendilerini tehdit edilmiş hissetmelerine neden olabilir. Üstelik bu tavır doğrudan değil yavaş yavaş göbek hedefine ilerlense de ortaya çıkabilir. Sonuç ise art arda gelen tavşan tekmesi olabilir.

Tavşan Tekmelerinden Kaçınmak

Bu tekmelerden kaçınmanın en kolay ve pratik yolu kedinizin bu hareketi sergileyebileceği bir oyuncaktır. Kediniz sizin kolunuzda veya elinizde bu hareketi yapmak yerine oyuncak üzerine yapacaktır.
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar