MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Kavga Eden Köpekleri Nasıl Ayırırız?

26.10.2021 10:48:03

Kavga Eden Köpekleri Nasıl Ayırırız?

Köpekler ile fiziksel temas etmek zannedilenden daha da tehlikelidir. Köpeği tanısanız bile gerekmedikçe ve başka çareniz kalmadıkça müdahale etmeyin. Hem köpek için hem de sizin için bu durum tehlikelidir. Köpeklerimizi gezdirirken kesinlikle tasması ile gezdirmemiz gerekmektedir. Lütfen şehir içerisinde tasmasız dolaştırmayalım.

Küçüğünden büyüğüne tüm köpeklerin yer yer kavgaya karıştığına şahit olabiliriz. Köpeklerin kavga etmesi yalnızca kişi ve dostunu etkileyen bir durum da değildir; karşı taraftaki diğer köpek ya da insan zarar görebilir, yaşanması muhtemel sorunların önüne geçilmesi bu nedenle oldukça önemlidir. Elbette yolda yürürken kavga ettiği görülen dostlarımız da söz konusu olabilir. Onların da ayrılması olası yaralanmaların engellenmesi adına çok önemli hale gelebilir.

El Arabası Yöntemi İle Ayırmak

Kavga eden köpekleri ayırmanın bir yolu da el arabası yöntemidir. Saldıran köpeği arka ayaklarından kavrayarak geri çekebilir ve bu çekme esnasında çember çizerek köpeği uzaklaştırabilirsiniz. Böylece hem köpeklerin birbirleri ile teması hem de insanların zarar görmeleri engellenebilir.

Birbirlerini Görmelerini Engellemek

Alternatif bir ayırma yöntemi olarak birbirlerini görmelerini engelleyebilirsiniz. Ceketinizi veya herhangi bir örtü parçasını aralarına sokabilirsiniz. Birbirlerini görmelerini engellerseniz iki tarafında dikkati dağılacaktır.

Yüksek Sesle Müdahale

En pratik ve alternatif yöntem yüksek sesle müdahaledir. Bu yöntem ile dikkatlerini dağıtabilirsiniz. Yüksek sesle bağırmak, el çırpmak, herhangi bir cismi yere sert şekilde fırlatmak işe yarayabilir. Bu yöntem ile köpek kavgasını ayırabilirsiniz.

Fiziksel Olarak Araya Girmek

Söylediğimiz gibi fiziksel müdahale çok tehlikeli bir yöntemdir. Zorunda kalmadıkça yapılmamalıdır. Kesinlikle küçük çocukların bu tarz kavgalara müdahale etmemeleri gerekmektedir. Eğer kavgaya müdahale olmadan bitmeyeceğini anladıysanız ve son çare fiziksel müdahale ise fiziksel olarak araya girebilirsiniz. Saldıran tarafta olan köpeğe ayak ile müdahale edebilirsiniz. Kesinlikle vurmamanız gerekmektedir! Sadece sağlam bir ayakkabı ile onu uzaklaştırın. Bu şekilde saldırması zorlaşacaktır. Bu müdahaleyi yaparken lütfen sağlam ayakkabı ve kıyafetinizin olduğundan emin olun.

Kavgalar Nasıl Azaltılır?

Elbette köpek kavgaları başlamadan gerekli önlemleri almak da mümkündür, her zaman önlem almanız mümkün olmasa da en azından kendi köpeğinizle yürüyüşe çıktığınız zamanlarda olası kavgaları henüz başlamadan engelleyebilirsiniz. Saldırgan bir köpeğiniz varsa onunla kalabalık ortamlara girmekten kaçınabilirsiniz, köpeğinizin vücut dilini okuyarak gergin mi rahat mı hissettiğini anlayabilirsiniz, gerginlik sezdiğiniz anda onu ortamlardan uzaklaştırarak tehlikeli durumların oluşma ihtimalini minimize edebilirsiniz. Köpek ağızlıkları hem köpeği hem sizi hem de karşı taraftaki canlıları güvende tutabilen ürünlerdir. Köpeklerin nefes almasını engellemeyecek özelliklerde tasarlanan bu ürünleri tercih ederek dostlarımızı güvende tutmak adına adım atabilirsiniz.

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar