MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Kediler Neden Saklanır? Sebepleri Nelerdir?

26.10.2021 10:26:27

Kediler Neden Saklanır? Sebepleri Nelerdir?

Küçük dostlarımız birçok farklı sebepten dolayı saklanıyor olabilir. Asıl sebebini öğrenmek için tabi ki gözlem yapmamız gerekmektedir. Kediniz saklandığında çevre koşullarına, ortamda yabancı bir şeyin olup olmadığına veya gürültünün olup olmadığına bakmanız gerekmektedir.

Korkudan Dolayı Saklanması

Kedilerimiz kendilerine güvenen canlılar olup yenemeyeceği bir tehlike karşısında olduğunu fark ederse ya savaşmayı ya da saklanmayı tercih edeceklerdir. Bu durum evcilleşmiş ev kedilerinde genelde saklanma olarak görülebilir. Bir kutuya veya bir battaniyenin altına saklanmaları onları güvende hissettirir. Yakınlarda bir tehlike sezdikleri zaman bir battaniyenin altına saklanarak kendini görünmez hisseder ve tehlike uzaklaşana kadar bekler.

Yalnız Kalma İsteği

Kedilerin saklanmasında birden fazla sebep olabilir. Diğer bir sebep ise yalnız kalma isteğidir. Çok güçlü hislere sahip olan kediler, ortamda çok fazla uyaran olduğu takdirde sakinleşmek ve kendi kendilerine kalmak için bu davranışı benimseyebilirler.

Gözlem Yapmak İçin Saklanması

Kedilerde saklanma nedenleri arasında gözlem yapma istekleri de yatabilir. Kedilerin o an görülmemesi onların insanları görmediği anlamına gelmez. Örneğin "kediler neden yatak altına saklanır?" sorusuna verilebilecek yanıtlardan biri de bu durumla ilişkilidir. Kediler rahatsız edilmeyeceklerini garanti altına alıp çevrelerinde olup bitenleri gözlemleyen canlılardır. Saklanarak gözlemleme sürecinde avantaj elde etmeye de bayılırlar. Üstelik onları tedirgin eden bir durum olduğunda sessiz ve güvenli gözlemler için yatak altındaki yerlerini alırlar.

Isınmak İçin Saklanması

Kedilerimiz küçük ve dar alanlara saklanıyor ise kedinizin ısınmaya ve vücudunun ısısını dengelemesine ihtiyacı vardır. Özellikle saklandıkları alanlarda kıvrılarak yatıyorlarsa dış ortam ısısının onlar için idealden az olduğu sonucuna varılabilir.

Stres Yüzünden Saklanması

Kedilerimizde en ufak bir değişiklik strese sokabilir. Mama değişimi, ev değişimi, sahip değişimi veya bir oda değişimi bile onları strese sokmaya yetebilir. Stresle baş etme konusunda çok başarılı olmadıkları bilinen kediler, saklanarak kendilerini sakinleştirmeye çalışıyor olabilirler. Korku ile karıştırılmaması gereken stres, kedilerin tüm davranışlarında farklılaşmaya neden olabilir. Strese giren bir kedide davranış sorunları ortaya çıkabilir, iştah azalabilir, uyku düzeni bozulabilir ve saklanma davranışı görülme sıklığı artabilir. Stres kaynaklı saklanma davranışının belirlenebilmesi için kedilerin her zaman olduğu gibi yakından gözlemlenmesi gereklidir.
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar