MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Kedilerin Ekmek Yemesi Zararlı mıdır?

25.10.2021 11:03:24

Kedilerin Ekmek Yemesi Zararlı mıdır?

Küçük dostlarımızın sağlıklı bir yaşam sürmesi için ne yedikleri ve ne kadar yedikleri çok önemlidir. Yiyecek konusunda fazlası ile ilginç olan kediler, bugün çok sevdikleri şeyi yarın yemeyebilir veya yememesi gereken şeyleri heyecanla yediklerine şahit olabilirsiniz. Yani kedilerimiz ne yemesi ne yememesi konusunda bilgi sahibi değillerdir. Bundan dolayı onlara doğru besinleri vermek bizlerin görevidir. Sağlıklı besinlere yönlendirip, sağlıksız yiyeceklerden uzak tutmamız gerekmektedir.

Ekmekte kedilerimiz için pek sağlıklı konumda değildir. Hatta kedilerimizi alıştırmayıp uzak tutmamız gereklidir. Bu duruma alışan kediler ilerleyen zamanlarda sağlık problemleri ile karşılaşabilirler. Erken tedbir her zaman daha sağlıklıdır.

Kediler Ekmeği Sever mi?

Aslında kediler için sevip sevmemesinden daha çok merak etmesi önemlidir. Sizler kahvaltı sofrasında ekmek yerken sizi izleyebilir ve merak edebilir. Bundan dolayı ekmeklerinize saldırabilir. Çoğu kedi sahibi bilir ki kediler asla sofradayken rahat bırakmazlar. Ayrıca bazı kediler ekmeği sevedebilir. Bazıları ise sadece yemek için yiyebilir.

Ekmeğin Zararları Nedir?

Zaman zaman sofradayken kedilerinize ekmek ikramında bulunabilirsiniz. Ara ara yiyeceği bir iki parça ekmek ne zararlı nede faydalıdır. Ancak kediniz her gün ekmek yemeği tercih ediyor ise ilerleyen süreçlerde problemler ile karşı karşıya kalabilir.

Ekmek içerisinde bulunan yoğun karbonhidrat kediler için yararlı değildir. Kedilerin aynı süt gibi ekmeği de sindirebilecekleri bir sindirim sistemi yapısı yoktur. Ekmeği yemeden önce anlayamayan kediler yedikten sonra sindirim sorunları ile karşılaşabilir. Bu tür sağlık problemlerini yaşamamaları için kedilerin ekmek ile beslemesi kesinlikle tavsiye edilmez.

Kediler Hangi Ekmek Çeşidini Kesinlikle Yememelidir?

  • Çikolatalı ekmek
  • Sarımsaklı Ekmek
  • Kuru Üzümlü Ekmek
  • Soğanlı Ekmek
  • Tereyağlı Ekmek
  • Meyveli Ekmek
  • Ekşi Mayalı Ekmek
  • Fındıklı Ekmek
  • Pişmemiş Ekmek Hamuru

Bu saydığımız ekmek türlerinin içinde bulunan çeşitler zaten kediler için yasaklanmıştır. Bu çeşitlerin bulunduğu her gıdayı kedilerden uzak tutmalısınız.

Kediler Çiğ Ekmek Hamuru Yiyebilir mi?

Kediler için pişmiş ekmeğin etkisinden daha kötü olan şey çiğ olan ekmek hamurunun bedenindeki etkisidir. Pişmiş ekmekten biraz yemesine zaman zaman müsaade edilse bile, çiğ hamur vermeniz kesinlikle önerilmez. Çiğ hamur nasıl dışarıda mayalanıyorsa, onu çiğ halde yiyen kedinizin midesinde de aynı süreci tamamlayacaktır. Kediler ekmek hamuru yerse sonrasında midelerinde hamurun kabaracağı ve mayalanacağı kaçınılmaz bir gerçektir. Sonuç olarak da bu durum en başta kedinizin sindirim sorunu yaşamasına neden olacaktır.
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar