MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Konur Papağanlarının Özellikleri ve Bakımı

2.02.2023 12:28:01

Konur papağanları, genellikle oyuncu ve meraklı doğalarıyla insanları çeken küçük ila orta boy bireylerden oluşur. Genellikle beslenmekten ve en sevdikleri insanlarla vakit geçirmekten hoşlanırlar. Güneş kuşları olarak bilinirler.

Konur papağanı popüler bir tür olmasının bir nedeni vardır. Bu cesur ve oyuncu papağanlar çarpıcı ve aynı derecede renkli renklere sahiptir. Bu papağanlar çok türlü papağan grubuna aittir. Uzun kuyruk tüylerine sahip, türlerine bağlı olarak 25 ila 50 cm arasında değişen küçük ila orta boy papağanlardır. Konur papağanının yaşam alanı Güney Amerika'dır.

Konur papağanlarının yetiştirilmesi ve beslenmesi

Konur papağanları aktif kuşlardır. Hareket etmek ve oyuncaklarıyla oynamak için geniş bir kafese ihtiyaçları vardır. Bir konur papağanı için tipik kafes boyutu 91 cm uzunluğunda, 61 cm genişliğinde ve 61 cm yüksekliğindedir. Genellikle banyo yapan kuşlardır ve su kaplarına çok düşkündürler.

Papağanın beslenmesi, sağlıklı sofra yiyecekleri ile desteklenmiş taze sebze ve meyvelerden oluşan bir program içermelidir. Dengeli bir yem ve pelet diyeti, daha sağlıklı bir yaşam sağlamaya yardımcı olacaktır.

Konur papağanları tüylerini karıştırma eğilimindedir. Oyun ve egzersiz fırsatları açısından zengin bir ortam yaratılmalıdır. Bu ortama ek olarak, kafeste çiğneyebilecekleri güvenli nesneler bulundurmanız önerilir.

Konur papağanı özellikleri

Konur papağanları çok oyuncu, sevimli ve bazen de gürültücüdürler. Konur'lar utangaç ve çekingen olmaktan ziyade genellikle meraklı ve cesurdurlar. Meşgul kuşlardır ve gün boyunca onları mutlu edecek çok sayıda oyuncağa ihtiyaç duyarlar. Oyuncu ve dışa dönük olan bu papağanlar, mükemmel aile papağanı unvanını kazanabilir. Çocuklar onlarla nasıl sosyalleşeceklerini öğrenirlerse, çok mutlu bir hayat yaşayabilirler. Konur'lar ailenin yanında ya da üstünde olmayı severler ve hatta sahiplerinin gömleklerinin altına gizlenir ve kafalarını çıkarırlar. Dans etmeyi ve bazı insanları taklit etmeyi severler.

Konur papağanı ne kadar yaşar?

Sağlıklı bir Konur papağanın ömrü 20-30 yıldır. İyi bir bakımla uzun yıllar yaşayabilirler.

İlgi, yeterli yiyecek ve hareket etme fırsatı verilen papağanlar konuşmaya heveslidir. Kısa kelimeleri tekrar edebilirler. Ritmik sesler çıkarmayı severler. Konur papağanı, onlara ıslık çalarak veya konuşarak karşılık vermenize bayılır.

Konur papağanları konuşabilir mi?

Konur papağanları için uygun bir kafes tercih edilmelidir. Çok küçük kafesler sağlıklarını bozacaktır. Tünekler en az 90 cm uzunluğunda ve 60 cm genişliğinde olmalıdır. Kafes çok alçak veya çok yüksek olmamalıdır. Kuşlar evi rahatça görebilmelidir.

Konur papağanları baş aşağı sallanmayı, dans etmeyi ve melodiler çıkarmayı severler. Ellere ve omuzlara tünemeyi severler. Çocuklara ilgi gösterin. Yeni arkadaşlara çabuk adapte olur.

Konur papağanı çevreye zarar vermez. İnce pençeleri ve aşağı doğru kıvrık bir gagası vardır. Isırma davranışı nadirdir. Temiz havada mutlu ve sakin hisseder. Konur papağanlarının konuşup konuşamadığına gelince, bunun cevabı size kalmış.

Konur papağanı, papağan ailesinin konuşan üyeleri geniş bir kelime dağarcığına sahip değildir, ancak birkaç kelime öğrenebilirler.
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar