MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Kedimin Tüy Sağlığı için Neler Yapabilirim?

2.02.2023 12:33:07

Kediler, doğal olarak temiz ve bakımlı bir görünüme sahip olmaları için özel bir tüy bakımına ihtiyaç duyarlar. Kedilerin tüyleri, herhangi bir bakım yapılmaması durumunda kolayca kirlenebilir veya tüyler keçeleşmeye başlayabilir. Ayrıca, kedilerin tüyleri sürekli olarak bakım görmediğinde tüy dökülmesi de artabilir. Kediler yıllar boyunca geliştirdikleri dikkatli bakım alışkanlıklarıyla tanınmalarına rağmen, en becerikli kişisel bakım yapanlar bile biraz daha fazla ilgi ve bakım isteyebilir. Kedinizin tüylerini düzenli olarak bakım yaparak, sağlıklı ve güzel bir görünüm elde etmeniz mümkündür. "Kedimin tüy sağlığı için neler yapabilirim?" diyenler için bir tüy sağlığı rehberi hazırladık.

Kedinizin Tüylerini Düzenli Olarak Tarayın

Kedilerin tüylerini düzenli olarak taramak ve fırçalamak, tüylerin kirlenmesini ve kabarmasını önlemek için önemlidir. Kedilerin tüyleri, özellikle kış aylarında daha çok kabarır ve daha sık fırçalanması gerekir. Kedilerin tüylerini taramak uygun bir tarak seçmeniz gerekir. Kedilerin tüyleri için en iyi tarak seçenekleri arasında, metal dişli fırçalar veya furminatör olarak tabir edilen taraklar gelir. Bu fırçalar, kedinizin tüylerinin kabarmasını önler ve tüylerin sağlıklı bir görünüm elde etmesini sağlar. Metal dişli tarakları kıtık açıcı taraklar olarak da duyabilirsiniz. Özellikle uzun tüylü kedileriniz için çok kullanışlı olan bu tarak türü kedilerinizin tüylerini kolayca ayırmanızı sağlayacaktır. Uzun tüylü kedilerin tüyleri düzenli olarak taranmaz ve açılmazsa maalesef ki keçeleşme görülebilir. Bu tür uzun tüylü kedilerin tüy yoğunluğu nedeni ile derilerinin hava alması da zorlaştığı için özellikle tüy bakımı, tüy sağlığı ve deri sağlığı için düzenli olarak tüylerin taranması önemlidir. Düzenli taranan tüyler kedinizin dersinin hava almasını da sağlayacaktır ve tüy dökülmesinin azalması, kıtık ve düğüm oluşumu ile keçeleşmenin önüne geçilmesi dolayısıyla genel tüy sağlığında da iyileşmeye yardımcı olacaktır. Kedinizi düzenli olarak tımar etmek, tüylerinin parlak ve pürüzsüz kalmasına yardımcı olabilir ve ayrıca kedinizin tüy yumağı geliştirme veya başka sağlık sorunları yaşama riskini azaltabilir. Yalanarak temizlenen kedileriniz kökleri zayıflayan ve dökülen tüylerini yalanma esnasında yutabilir, bu durum da tüy topu çıkarmaları ve kusmaları ile sonuçlanır. Kedilerinizi rahatsız edecek olan bu durumun önüne geçmeniz de yine onları düzenli olarak taramanız ile mümkün olabilir.

Kedinizin Tüylerini Yıkamak

Kedileriniz dillerinde bulunan antiseptik maddeler sayesinde kendilerini düzenli olarak yalayarak temizledikleri zaman kendi tüy bakımlarını yapmış olurlar. Fakat buna rağmen kedilerinizin tüylerini yıkamanız gerektiği zaman ne yapmanız gerekir? Çeşitli nedenlerle kedilerinizin tüylerini yıkamanız gerekebilir, uygun bir şampuanla ılık su kullanılarak yıkanan kedilerinizin tüyleri bu şekilde temiz, parlak, canlı ve sağlıklı bir görünüm elde edecektir. Kedilerin tüylerini yıkamak için, kedinizin cinsine ve tüy tipine uygun bir şampuan kullanmanız gerekir. Kedilerin tüyleri için en iyi şampuan seçenekleri arasında, doğal ve organik şampuanlar veya kedi şampuanlarıdır. Bu şampuanlar, kedinizin tüylerinin sağlıklı bir görünüm elde etmesini sağlar ve aynı zamanda kedinizin cildini de yumuşatır. Kedilerin tüylerini yıkamanız gereken durumlar yapışkan ve bulaşıcı bazı gıdaların, toz, toprak ve çamurun bulaşması olabileceği gibi medikal nedenler de olabilir. Örneğin mantar enfeksiyonu. Mantar olan kedilerin de bazı antifungal şampuanlar ile yıkanması gerekebilecektir. Bu durumların takibini yapmak ve kedinizin sağlığını riske atmayıp onun için doğru olanı yapmak için kedinizin rutin kontrollerini düzenli olarak veteriner hekiminize yaptırmanız gerekmektedir. Evinizin neşesi olan bu tüylü ve sevimli can dostlarınızın doktor kontrollerini ihmal etmemenizi önemle hatırlatmak isteriz.

Kedinizin Tüylerini Kesmek

Kedilerinizin tüy kalitesini koruma sürecinde sık bakım yapmak önemlidir. Bunun için gerekli durumlarda kedilerinizin tüylerini kesmek veya tıraş etmek de tavsiye edilebilir. Kedinizin sağlık durumunu etkileyen dönemlerde tüylerini kesmek veya tıraş etmek veteriner hekiminizin önerebileceği bir durumdur. Alt üst tüy dengesinin bozulmaması için kedilerinizin tüylerini sıklıkla kesmemeniz ve onları tıraş ettirmemeniz önerilmektedir.

Sağlıklı Tüyler İçin Doğru Beslenme

Kedinizi genel olarak iyi durumda tutmak istiyorsanız can dostunuzu besin değeri yüksek bir diyetle beslemeniz kesinlikle çok önemlidir. Bu, genel sağlıklarının kalitesinin bir yansıması olan tüylerini de iyi durumda tutmanızı sağlar. Kedinizin tüylerini sağlıklı tutmanın ve ona parlak bir görünüm vermenin yanı sıra, kedinizin doğru beslenmesini sağlayarak tüy dökülmesini ve diğer tüy sorunlarını da önleyebilirsiniz. Bu, kedinizin tüyünün mümkün olan en iyi durumda görünmesine yardımcı olacaktır. Kedinize protein, esansiyel yağ asitleri ve sağlıklı tüy bakımı için gerekli olan diğer besinler açısından zengin bir diyet sağlamanız zorunludur.

Sonuç olarak bilmelisiniz ki bazı kediler, mümkün olan en iyi bakımı alsalar bile sağlıkları nedeniyle kürkleriyle ilgili sorunlar yaşamaya devam edebilir. Bu, bir dizi faktöre bağlı olabilir. Bu durum, en yaygın olanları tüy yumağı, kepek ve saç dökülmesi olan bir dizi olumsuz semptomlarla ayırt edilir. Kedinizde bu zorluklardan herhangi birini fark ederseniz, altta yatan herhangi bir sağlık sorunu olma olasılığını ortadan kaldırmak için onu en kısa zamanda veteriner hekiminize götürmeniz gerekir. Bu arada, kedinizin tüylerini daha sık taramak ve önemli besinler açısından yüksek bir diyet sağlamak gibi sağlığını artırmaya yardımcı olacak önlemler alabilirsiniz. Bunların her ikisi de kedinizin genel sağlık durumunu iyileştirmeye yardımcı olabilir.

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar