MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Kendi Kullandığımız Hijyen Ürünlerini Hayvanlarda Neden Kullanmamalıyız?

15.07.2020 16:05:18

Evcil hayvan hijyeni konusunda sıkı kurallarınız olmalı. Dostunuzun sağlığı açısından nu çok önemli bir husus. Neden bizim kullandığımız hijyen ürünlerini hayvanlarda kullanmamalıyız şimdi biraz ondan bahsedelim. Aslında sorunun cevabı hiçte zor değil. Bizler evcil hayvanlarımızı her ne kadar çok sevsek ve ailenin bir bireyi olarak görsek de unutulmaması gereken bir husus var bizlerden çok farklı oldukları. Evcil hayvanınıza bir insanmış gibi davranmayı bırakmalıyız.

Neden Bizim Kullandığımız Hijyen Ürünlerini Hayvanlar Üzerinde Kullanmamalıyız

Söz konusu hijyense, unutulmaması gereken bir şey var, insanların PH ‘ı ile hayvanlarım PH’ı hiçbir şekilde aynı değildir. PH ise Üretilen ürünlerin ne oranla asidik veya alkali olduğunun göstergesidir. Nasıl bizler için üretilen hijyen ürünleri varsa hayvanlar için özel olarak üretilen ürünler vardır. Bu yüzden kendi diş macununuz veya şampuanınızı evcil hayvanınızda kullanmayın.

PH Derecesine Bakarak Alın

Dostunuza Bir hijyen Malzemesi Alırken, Aşağıdaki Değerleri Göz Önünde Bulundurun.

-Bir insan derisinin PH seviyesi 4.5i ile 5.9 arasındadır

-Köpeklerin PH seviyesi 6.3 ile 7.5 arasındadır

-Kedilerin PH seviyesi 7 ve 7.5 arasındadır

 Bu sebepten ötürü Her türün PH seviyesine göre uygun ürünlerin kullanılması gerekmektedir. Bu konularda en yaygın yapılan yanlış ise, evcil hayvanın üzerinde bebek şampuanı kullanılmasıdır. Bebeklerin hassas bedenleri için üretilmiş bu ürünler, PH seviyesinin genelde 0 olması sebebiyle hayvanlarda kullanılması tercih ediliyo, ancak bu PH derecesinin 0 değeri olması insanlar üzerindeki etkisidir.

En İyi Şampuan

Kendi kullandığınız şampuanın size çok faydalı olduğunu bilseniz bile, hayvanınızın üzerinde kullanmanız büyük ihtimalle derisinin tariş olmasına sebep olacaktır. Hayvanınız içinse, en uygun köpek şampuanı tavsiyesi için, en yakın bir veterinerden yardım alabilirsiniz.

Nasıl Bir Diş Macunu Kullanmalısınız

Evcil hayvanınızın ağız sağlığı da oldukça önemlidir. Sağlıklı bir diş ve diş etleri için öncelikle güzel mama seçimi yapılmalıdır, lakin bu yeterli olmayacaktır. Dostlarınızın ağız sağlığı için üretilmiş özel ürünler bulunmakla birlikte, kendi kullandığınız ürünleri kesinlikle hayvanınızda kullanmamalısınız. İnsanlar için üretilen bu ürünlerde çeşitli kimyasallar bulunur ve bizler dişlerimizi fırçaladıktan sonra tükürürüz, dostunuz bu eylemi gerçekleştiremeyeceği için, dişlerini fırçaladığınız zaman macunu yemek isteyecektir. Bu yüzdendir ki, dostunuz için üretilen özel ürünleri kullanmalısınız.

Unutmamanız Gerekenler

Evcil hayvanınızın hijyeninden oldukça ilgilisinizdir. Ancak  şunları da unutmamalısınız ki, seçtiğiniz ürünlerin kaliteli ve sağlıklı olduğundan emin olun, kendi kullandığınız, hayvanınızın güzel kokmasını sağlayacak, deodorant, parfüm gibi ürünleri sakın kullanmayın  bu gibi ürünler dostlarınızda alerjik reaksiyonlara yol açabilir, ve ciddi sorunlar doğurabilir.

 

 
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar