MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

En Zeki 8 Köpek Irkı Ve Özellikleri

14.07.2020 13:30:23

Hiç şüphe yok ki köpekler, insanların en sadık dostlarıdır. Belkide köpeğinizin size birçok dostunuzdan daha yakın olduğunu söylesek abartmış olmayız. Köpekler yüzyıllar boyunca çeşitli ırklarıyla, bizlerin hep yanında olmuşlardır. Bunun nedeni ise, belki de içlerinde yatan sahiplenme duygusu olabilir. Köpeklerin birçok ırkı vardır. Her köpeğin öğrenim becerileri ve eğitilebilirlikleri  farklıdır. Bu yazımızda ise sizlere dünya üzerindeki en akıllı köpek ırklarından bahsedeceğiz.

Avustralya Çoban Köpeği

Adından da anlaşılacağı gibi kendisi bir çoban köpeği. Avustralyanın, sert ve sıcak iklimine karşı tam uyum içerisindedirler. Zeki çevik hızlı olmaları tam bir çoban köpeği olduklarının göstergesidir. Avrupa’nın birçok şehrinde çoban köpeği olarak kullanılırlar sürüleri hızlı ve güvenli bir şekilde istenilen yere doğru götürürler.

Rottweiler

Rottweiler köpeği, diğer köpekler gibi yavruyken çok sevimlidirler. Ancak büyüdükleri zaman surat ifadelerinde ki o sertlik, birçok insanın kendisinden korkmasına sebep olur. Ancak hiçte öyle korkulacak köpekler değiller, aslında o sert sinirli bakışlarının altında tam bir sıcak kanlı cana yakın sevecen bir aile köpeği yatmakta. Rottweiler’ ın koruma içgüdüleri oldukça geliştiği için, tam güvenlik köpeği olarak tanınırlar.

Papillon

Bir süs köpeği olan bu türün çok zeki ve de çok akıllı oldukları aşikar. Oldukça soylu bir ırka sahiptirler. Bu köpekler zamanında aristokratlar, kraliyet aileleri gibi soylu kişiler tarafından alınıp beslenirlerdi. Bu ırkın en önemli özellikleri iste, insanüstü kulakları ve üstün duyma yetileri sayesinde iz köpeği olarak bilirlerdi. Zeki, çevik, hızlı, ve oyuncu oluşları sayesinde, günümüzde yarışma programlarının birçoğunda görebilmemiz mümkün.

Labrador Retriever

Yeryüzündeki görüp görebileceğiniz en sakin en sabırlı köpek türüdür. Çok zeki oluşları sabırlı ve sakin tavırlarından ötürü her ailenin sahiplendiği ya da sahiplenmek istediği bir türdür. Aynı zamanda engelli vatandaşlar için rehber köpek olarak yardımcı olurlar. Emniyet güçlerinde de görmeye alıştığımız ,narkotik köpeği olarak da görevlendirilirler. Eğitimleri oldukça kolaydır.

Shetland Çoban Köpeği

Uzun saçları karakteristik özelliklerinin en belirginidir. Bu köpekler çok keskin bir zekaya sahiptirler. İz sürmek te üzerlerine yoktur, günümüzde sahiplerine bu açıdan çok yardımcı olurlar. Aynı zamanda eğitilmeleri çok kolaydır. Yabancılara karşı şüpheci tavrı onu tamda bir polis köpeği yapıyor. Birçok güvenlik birimi, bu köpeklerin deneyimlerinden faydalanıyorlar.

Doberman Pinscher

Bu köpekler aşırı sahiplenme içgüdüsüne sahiptir. Bu tür farklı birkaç türün birleşmesinden üremiştir. Tam bir iz köpeğidir, polis köpeği koruma köpeği gibi farklı görevlerde kullanıldıklarını görürüz. İnanılmaz sadık bu köpekler çabuk eğitilirler ve güzel bir eğitimle tam bir sosyal köpek olurlar.

Alman Çoban Köpeği

Bu tür dışarıdan agresif saldırgan gözükebilirler, ama işin aslı hiçte öyle değil gerek zekaları gerekse oyuncu kişilikleriyle çok sevecen ve cana yakındırlar. Aynı zamanda yaygın olarak bilinen ismi alman kurdu veya k9 dur. Güvenlik güçlerinin vaz geçemediği bir köpektir.

Sivas Kangal Köpeği

Ülkemizde ünü çok yaygın olan bir köpek türüdür. Gerek cüssesi, gerek kızgın sinirli bakışları insanları aşırı korkutsa da, çok sıcakkanlıdırlar. Bu tür, oldukça sadık bir sürü köpeğidir keskin ve pratik zekalarıyla sahiplenme duyguları ve soğukkanlı tavırlarıyla, sürülerin başında duran ve sürüyü canı pahasına koruyan bir türdür. Ayrıca güçleri ve kurtları boğmalarıyla da ünlüdürler.

 

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar