MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Kedi Ve Köpeklerde Kısırlaştırma Operasyonu Ve Kısırlaştırılma Hakkında Bilinmesi Gerekenler

13.07.2020 13:35:33

Günümüzde kedi ve köpek kısırlaştırma hakkında pek çok bilgi ve bilimsel araştırmalar bulunmakta. Bunlara karşın, çok sayıda evcil hayvan sahibi insanlar. Yaygın bilinen yanlışlar nedeniyle, kısırlaştırma konusunda karar vermekte zorlanmaktadırlar. Bu Yaygınca bilinen yanlış konular hakkında, sizin de bilmeniz gereken bilgilerden bahsedeceğiz.

Kısırlaştırmanın Faydaları

-Dişi Kedi ve köpeğinizde çiftleşme öncesi yaşanan kızgınlık durumlarından kurtulmalarını sağlayacak ve dolayısıyla erkeleri uyarmayacaklar. Aynı zamanda da kanamalardan ötürü evinizde oluşacak kirlilik ortadan kaldırılacaktır.

-Çiftleşme isteğine bağlı olarak; evden kaçma isteği, yükseklerden atlama eğilimi ve aşı olmamış hayvanlardan hastalık kapma gibi problemlerin önüne geçilecektir

-Dişilerde meme tümörü, rahim ve yumurtalık kanseri gibi risklerin azalması sağlanabilir. (Özellikle Prepubertal denilen yetişkin olmaya yakın olan dönemlerde kısırlaştırıltıdıldıkları zaman.)

-Plansız ve aşırı üreme sorunu ortadan kalkacaktır.

-Aynı zamanda  araştırmalara göre, kısır kedi ve köpeklerin kısır olmayan kedi köpeklere nazaran 3 ila 5 yıl daha fazla yaşadıkları gözlemlenmiştir.

-Erkeklerde ise, testis kanserini ortadan kaldırarak, prostat hastalıkları ile ilgili sorunlarada çözüm olacaktır.

En Uygun Kısırlaştırma Zamanı

Kediler ve köpeklerin en erken 8 haftalık oldukları zaman, kısırlaştırılmaları için en uygun zamandır. Hayvanlar çiftleşme erişkinliğine erdikleri bu dönemde kısırlaştırılmalıdır. Bu dönemde kısırlaştırılan hayvanalarda meme ve prostat kanseri risklerini en aza indirilmiş olur.

Kısırlaştırma Süreci Ve Sonrası Bakım

Kısırlaştırma operasyonunun tahmini süresi 20 ila 60 dakikadır. Ve hayvanların çoğu aynı gün taburcu edilir. Dişi kediler erkek köpeklere oranla biraz daha zor bir operasyona tabi oldukları için, 1 gün veteriner hekimin gözlemlerinde kontrol altında kalmaları gerekmektedir. Operasyondan sonraki oluşan yaraların iyileşmesi, 7 ila 10 gün sürmektedir. Bu süreçte ise minik hastamızın yaraların korunması ve dostumuzun dikişlerine ve yaraya herhangi bir zarar vermemesi için, kontrol altında tutulmalıdır.

Önerilen kısırlaştırılma zamanında kısırlaştırılan kedi ve köpeklerde görülen; çevreye idrar yapma, agrasif ve baskın davranışlar sergilemek, kendini sevdirmeme, kaçma gibi olumsuz davranışlardan kurtulmuş olunur. Bu sorunların tamamen ortadan kaldırılması sağlanır.

Kedi ve Köpeklerde sağlık açısından pek çok faydaları da bulunmaktadır. Örneğin bazı ciddi tedavi edilmesi zor ve masraflı hastalıklardan korunmaları sağlanmış olur. Kısırlaştırılmış kedi köpeklerde rahim ve meme kanseri dışında, rahim iltihabı gibi riski fazladır rahim iltihabına karşı da korunmuş olur. Kısırlaştırılmış erkeklerde ise  testis ve prostat kanseri riskleri %90 oranında azaltılmış olur.

Sevimli dostunuzun sizinle birlikte, sağlıklı ve uzun yıllar yaşamasını istiyorsanız, en uygun zamanda mutlaka kısırlaştırmanızı öneriyoruz.
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar