MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Evcil Hayvanınızın Alması Gereken Antioksidanlar Ve Vitaminler

11.07.2020 10:57:27

İnsanlar gibi hayvanların da bağışıklık sistemleri vardır. Nasıl ki bizler, antioksidanlara ihtiyaç duyuyorsak hayvanlarında antioksidanlara ihtiyacı vardır. Ve bunun yanı sıra hayvanlar fiziksel özellikleri yüzünden kimyasallara daha çok maruz kalırlar.

A Vitamini

Serbest Radikallerden korunmamızı ve bağışıklık sistemimizin güçlenmesine katkı sağlar. Enfeksiyon riskine karşı savaşır, büyümeye yardımcı olur, deri ve tüylerin sağlıklı uzamasına ve canlı kalmasını ve solunumun desteklenmesini sağlar. Bazı kediler, beta Karoten bileşenini A vitaminine çevirme eğilimi göstermezler. Bu sebeptendir ki, bu kediler vitamini doğal yollardan, hayvansal kaynaktan almak durumundadır. Kedinizi beslemekte olduğunun mamaların içerisinde ki bileşenlerde A vitamini olduğundan, üzerinde A vitamini içerdiğine dair bir ibare olduğundan emin olun. Öte yandan köpeklerin hiç birinde bu sorun görülmez. Ancak A vitaminin fazla alındığı durumlarda ciddi sağlık sorunlarına yol açabilmekte. Normal dozda kullanımında ise, retinal körlüklere ve daha birçok sağlık sorununa karşı korur. Evinizde kendiniz köpeğinizin A vitamini eksikliğini kontrol edebilirsiniz. Şöyle ki köpeğinizin tüylerinden birini çekin ve kopan tüylerin ucunda yapışkan bir madde gözlemlerseniz, köpeğinizin A vitamini eksikliği olduğunu anlayabilirsiniz.

C Vitamini

Evcil olan hayvanlar kendileri c vitamini üretebilirler, ama ne yazık ki hastalıklara ve mikroplara karşı direnç ve bağışıklık kazanmaları içi bu miktar yeterli değildir. C vitamini ile desteklemeye başladığınızda, bağışıklık sistemini güçlendirmiş olursunuz. Ayrıca, C vitaminiyle desteklediğiniz zaman katarakt oluşumu oranını azaltabilir, alerji riskini ortadan kaldırabilir, kalp rahatsızlıklarının önüne geçebilir, sağlam ve düzgün kemik oluşumuna yardımcı olabilirsiniz. Bazı kaynaklarda yetişkin kediler için 50 ila 300 mg arasında, yetişkin köpekler içinse 500 ila 1000 mg arasında alınması tavsiye edilir. Bu oranın miktarını dışkının sıvı veya katı oluşundan anlayabilirsiniz.

E Vitamini

Bağışıklık sistemini güçlendirmede oldukça faydalıdır. Toksinlerin vücuttan atılmasını ve çevresel faktörlerden korunmada maksimum etki sağlar. Stres altındaki dostunuzun stresten veya gerginlikten oluşan kalp problemlerine karşı iyi bir koruyucudur.

Selenyum

Selenyum her canlıda bağışıklık sistemini desteklemekte faydalıdır. Kalp hastalıklarına karşı koruma sağlar, kalbin düzgüm çalışmasına yardımcı olur. Selenyum; balık, kırmızı et, sakatat, tavuk ve yumurtada bulunur. Dostunuzun selenyum ihtiyacını, bu besinlerden karşılayabilirsiniz.

Çinko

Çinko, enzimlerin üretimi için çok önemlidir. Çinko da bağışıklık sistemini destekler ve güçlendirir. Çinko yaraların çabuk iyileşmesini, vücutta ki zararlı maddelerin dışarı atılmasını sağlar. Deri sağlıklı olmasını00 ve sağlıklı tüy oluşmasına yardımcı olur Kuzu, Sığır, Bira mayası, Karaciğer ve Fasulye gibi besinlerde bulunur.
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar