MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Kediniz Neden Kokar Altında Yatan Sebepler Nelerdir?

27.07.2020 14:02:42

Yapılan araştırmalara göre, dünya üzerinde insanlarla beraber evde yaşayan evcil kedi sayısı yaklaşık 600 milyon olarak bilinmektedir. Kedilerin evcil hayvan olarak seçilmesinin en büyük sebeplerinden bir tanesi, hiç kuşkusuzki ev ortamına güzel bir şekilde uyum sağlama kabiliyetleri ve temizliğe karşı olan düşkünlükleri. Kedilerin günlük rutini olarak zamanının büyük bi kısmını mışıl mışıl uyuyarak geri kalan kısmının da bir çoğunu kendilerini temizleyerek geçirirler. Buna ek olarak kedilerin dilleri tarak gibi bir yapıya sahiptir. Keratin isimli bir maddeden oluşan geriye dönük bu dikenler, kedilere kendilerini temizlerken kolaylık sağlar. 

Öncelikle Sağlıklı Olan Bir Kedi Kesinlikle Kokmaz!

Bununda sebebi yukarıda bahsettiğimiz gibi günlerinin büyük çoğunluğunu kendilerini temizleyek geçirmeleri. Bunu yanı sıra sağlıklı kediler kokmadığı gibi kedi sahiplerine göre kedilerin kendilerine has hoş bir kokukusu vardır. Tüm bunlar göz önünde bulundurulduğu zaman, kedim hala kokuyor diyorsanız, bu işte yolunda gimeyen bir şeyler var demektir. Kedinizin kötü kokmasına sebep olacak sebepler şu şekilde sıralanabilir.

-Ağız ve diş problemleri
-Cilt hastalıkları
-Bazı enfeksiyonlar
-Kulak iltihabı, kulak sorunları
-Vücudun herhangi bir noktasında iltihaplı yara

Bu saydıklarımız, kedinizin kötü kokmasına sebep olabilecek nedenlerin başlıcalarıdır. Ama kesin bir sonuç için düzenli olarak veteriner kontrolü yaptırmalısınız. Ancak ozaman kesin sonuç hakkında bir fikir sahibi olmanız mümkün olabilir.

Düzenli Veteriner Kontrolü Kediniz için Çok Önemlidir

Kediler koksalarda kokmasalarda düzenli bir şekilde veteriner kontrolü yaptırılmalıdır. Ancak belirli aralıklarla yapılan bu veteriner ziyaretleri dışında, kedinizde normalin dışında bir durum gözlemlemeniz neticesinde, (Örneğin kötü kokması gibi) hiç vakit kaybetmeden veteriner hekime danışmanızda fayda var. Kedinizin kokması altında yatan başka sorunların habercisi olabilir. Kedinizin daha güzel kaliteli bir hayat sürmesi açısından bu gibi sorunlarınn erken teşhis edilip sonuca kavuşması, hem sizin kemde kediniz için çok iyi olacaktır.

 
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar