MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Hasta Kediler Nasıl Beslenmeli? Hangi Mama Kullanılmalı

28.07.2020 11:36:57

Kedinizin hasta olup olmadığını, iştahlı olup olmamasından anlayabilirsiniz. Ona verdiğiniz yemeğini iştahlı yiyyip yada hiç yememesinden iştah durumunu öğrenmeniz mümkün. Kedilerde iştahsız olma durumu, genelde ateşli hastalıklar sebebeyle olmaktadır. Ancak, sindirim sistemindeki sorunlardan ötürü de iştahsızlık belirtileri gözlemlenebilir. Bu gibi durumlarda hasta kedinin durumu hızla kötüye gitmektedir ve daha kötü sonuçların gözlemlenmesi ise kaçınılmazdır. Kedilerde bizler gibi her yemeği yemeyen ve oldukça seçici canlılar oldukları aşikar. Ancak sevdikleri yiyecekleri yememeye başladıysa eğer bu durum bir hastalığın habercisi olabilir. 

Mama Seçimi

Özellikle idrar yolu problemi oluşan kedilerde, hastalığın sık sık tekrarlandığı bilinir. Bu kediler için dengeli, protein bakımından yüksek ve magnezyum açısızdan zayıflatılmış mamalar tercih edilmelidir. Mama alırken üzerinde urinary ibaresini görmeniz gerekmektedir. Aksi halde idrar yolu problemi olan kedinizin durumu daha kötüye gidecektir.  Bazen kedinizin ağzında ve diş etlerinde yaralar oluşur, bazense burunları akabilir. Bu hastalıkların bir çoğu viral hastalık diye nitelendirdiğimiz hastalıklardandır. Viral hastalık sorunu olan kedilerde, ağızda kolay dağılabilen mamalar tercih edilmelidir. Buna ramen kediniz yememekte ısrar ediyorsa eğer şırınga yardımı ile karnını doyurabilirsiniz. Eğer kedinizde diş ve diş hassasiyeti varsa oralcare kedi maması tercih etmeniz gerekmektedir,

Alerjik Nedenler

Kedilerde nadirende olsa alerjik reaksiyonlar saptanabilir. Bu reaksiyonlar kedinizin beslenmesini zorlaştırarak, kedinizin aç kalmasına bitkin düşmesine neden olur. Kedilerde alerjiye sebep olan etkenleri bulması zor ve meşakkatli bir evredir. Ancak varsayımlar üzerine durularak kaynağı bulunmaya çalışılır ve mama içeriğine, kaynağına bakılarak ona göre bir yol izlenir. Bu sorunun çözümü adına balıklı veya tahılsız konserve mamalar tercih edebilirsiniz. Bazı kedilerde sindirim sistemi hassas olabilir. Bu bir nevi gıdaya karşı olan bir alerji gibide düşünülebilir. Bu durumda kediniz için, sensitive kedi mamalarından tercih edebilirsiniz. Eğer kedinizde, kusma, ishal veya kabızlık gibi bir problem varsa mutlaka sindirim sistemi rahatsızlığı vardır. Eğer ki mamadan kaynaklanan bir sorun olduğuna dair bir düşünceniz varsa, mamayı değiştirmeniz gerekebilir.

Hasta Bir Kediyi Nasıl Besleriz?

İlk olarak kediyi ellerimizle beslememiz ve nazik dokunuşlarla yakın temasa geçmemiz gerekmekte. Annesi olmayan yavru kedileri biberon veya şırınga ile, yavru kedilere özel süt tozuyla beslememiz gerekir. Kedi biraz kendini toparladığı vakit ise, suyla beraber karışan yaş mamalardan şırınga ile verilebilir. Aşırı kilolu veya aşırı zayıfsa ona göre mama tercihi yapılmalıdır. Aşırı kilolu kedilerde light mama kullanmak gerekirken eğer zayıf bir kediniz varsa onun içinde tahılsız yüksek protein içeren mamalarla beslenmesi gerekmektedir. Kilolu kedinizde light mamayı ne kadar kullanmanız konusunda veteriner hekiminizden bilgi alabilirsiniz.
Ancak her ne olursa olsun tüm bunları veteriner hekiminiz gözlemizde yapmanız daha sağlıklı olacaktır. 

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar