MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Kedimin Burnu Kuru ve Sıcak Ne Yapmalıyım?

11.09.2021 11:51:40

Kedimin Burnu Kuru ve Sıcak, Korkmalı mıyım?

Sağlıklı kedilere dair bilgilerin birisi de bir kedinin burnunun soğuk ve nemli olmasının sağlıklı olduğunu gösterir. Ama tabi ki burnundan yola çıkarak kesin sağlıklı diyebilmek mümkün değildir. Çünkü sadece sağlık açısından değil, hava şartları gibi birçok etkende burnunun sıcak, soğuk veya ılık olabilmesini sağlamaktadır.

Kedi Burnu Hakkında

Kedilerimizin burnunun daima nemli olduğunu gözlemlemişizdir. Bunun sebebi kedimizin burnunu yalamasıdır. Peki, kedimiz niye burnunu yalıyor? Kedimiz burnunu yaladığı zaman koku alma duyularını geliştiriyorlar. Kokunun geldiği yönü daha rahat şekilde algılayabiliyorlar. Bu kedilere atalarından gelen bir içgüdüdür.

Kedilerde Burun Kuruluğu ve Sıcaklığının Nedenleri

Kedilerde burun kuruluğu ve sıcaklığı görülen bir durumdur. Kedi uykudan yeni uyandığında burnunun kuru olması gayet normaldir çünkü kediler uykularında burunlarını yalamazlar. “Kedilerde burun kuruluğu neden olur?” sorusunun net cevabı uzun süre uyumaktır diyebiliriz. Ayrıca kedilerimiz güneş vuran, bir ısı kaynağının yanında veya sıcak yerlerde uyumayı tercih ettikleri için sıcaktan dolayı ekstra bir kuruluk olacaktır. Yani kedimizin burnu sıcak ve kuru ise pek endişe etmeye gerek yok. Ama kedinizin burnunda pul pul olmuş bir görünüm varsa, burun kabuk tutmuşsa ya da burun bölgesinde şişkinlik varsa farklı bir sağlık sorunundan bahsetmek mümkün olabilir. Burun derisi normalse ve kedinin davranışlarında da bir değişim yoksa her şey yolunda denilebilir. Kedilerde burun kuruluğu ve burun bölgesinde sıcaklık artışına ek olarak kusma, ishal, halsizlik gibi farklılıklar görüyorsanız en kısa sürede veteriner hekime danışmanız gerekir.

Kedilerde Burun Kuruluğu Nasıl Geçer?

Kedinizde ki burun kuruluğunun sıcaktan veya uykudan olmadığını düşünüyorsanız ve bunların yanında anormal durumlar görebiliyorsanız tedavi gerekebilmektedir. Bu konuda net cevabı alabilmeniz için veteriner hekiminize başvurabilirsiniz. Ama unutmayın ki burun kuruluğu tek başına bir hastalık belirtisi değildir. Eğer burun kuruluğuna akıntı, kanama, pul pul dökülme, kabuklanma, şişkinlik, iştahsızlık, halsizlik gibi farklı belirtiler eşlik etmiyorsa herhangi bir sağlık sorunundan bahsedilmez. Bu da kedinin sağlıklı ve mutlu olduğunun bir göstergesidir.

 
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar