MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Kedi Maması Seçiminde 4 Önemli Faktör

13.09.2021 14:15:58

Kedi Maması Seçimi

Kedilerimizin mamasını seçerken dikkat etmemiz gereken hususlar vardır. Bu hususlar kedinizin yaşı, cinsi, kilosuna göre değişiklik göstermektedir. Kediler de insanlar gibi abur cubura meraklıdır. Mamayı elinize aldığınızda elinizde geride bıraktığı yağ ne kadar fazlaysa mamaya o kadar fazla yağ konulmuş demektir. Hatta bazen üretimin sonunda kedilerin iştahla yemeğe sarılmalarını sağlamak için, yağ püskürtüldüğünü de hatırlatalım. Aynen bizim fast-food merakımız gibi kedilerin de benzer bir merakı vardır. Abur cubura alışmış bir kediyi tekrar sağlıklı şeyler yemeye ikna etmek kolay değildir. Doğru mamayı nasıl seçebiliriz? Mama seçimi yaparken dikkat etmeniz gerekenler;

Kedimizin Yaşı

Dikkat edilmesi gereken en önemli faktör kedimizin yaşıdır. Yetişkin bir kedi ise “Adult” yazan mamalar tercih edilirken yavru kediler için “Kitten” yazan mamaları tercih etmeliyiz. Bu mamalar arasında ki fark protein ve yağ değerlerinden kaynaklanmaktadır.

Kedimizin Kilosu

Diğer bir önemli faktör kedimizin kilosudur. Fazla kilolu kediler ile ideal kilodaki kediler aynı mamayı tüketmemelidir. Eğer hareketsiz ve kilolu bir kediye sahipseniz onlar için özel üretilen mamaları tercih etmeniz gerekmektedir. Bu mamaların yağ ve lif oranları diğer mamalara göre farklıdır ve kalorileri daha düşüktür. Kedinize iyi gelebilir.

Kedimizin Cinsiyeti ve Kısırlık Durumu

Kedimizin cinsiyeti, özellikle kısırlaştırıldıktan sonra, mama seçiminde dikkat edilmesi gereken bir diğer husus haline gelmektedir. Kediler kısırlaştırıldıktan sonra daha fazla kilo alabilirler. Bu sebepten dolayı mama seçiminde dikkat etmemiz gerekiyor. Kısır mamaların üstünde “Sterilised” ibaresi yer almaktadır. Kedinizin bunu tüketmesi sağlığı açısından iyi gelecektir. Fazla kilo almasını bu şekilde önleyebilirsiniz.

Kedinizin Cinsi

Kedimizin cinsiyle ilgili önemli olan faktör, tüy uzunluğudur. Kediler, kendilerini temizlerken tüy yumakları yutabilirler ve yuttukları bu tüy yumakları sindirim sisteminde problemler oluşmasına neden olabilir. Bunu engellemek içinse, özellikle uzun tüylü kediler için, içeriğinde malt olan mamalar tercih edilmelidir. Ayrıca birçok ırk için özel olarak üretilen mamalar da mevcuttur.

 
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar