MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Kedim Mama Yedikten Sonra Kendini Neden Temizliyor?

24.11.2022 13:16:11

Kedi dostlarımız mamalarını yedikten bir süre sonra ön patileri olmak üzere direkt olarak patilerini yalamaya başladığını görebilmeniz mümkündür. Patilerinden sonra ise baş bölgesindeki alan ve yüz temizliği gelmektedir. Nerede ise tüm kedi dostlarımız bu mama rutininden hemen sonra yalama işlemini gerçekleştirir. Bu, son derece normal bir davranış olmak ile beraber kedi dostlarımızın patilerini yalamaları adına birçok sebep vardır. Bu sebeplere elbette hep beraber bakacağız. Ancak bazı kedi dostlarımızın sahipleri minik patili dostlarının niçin böyle bir şey yaptığı ile ilgili akıllarında soru işaretleri olabilir. 

Güvenlik İçgüdüsü Ağır Basmaktadır

Kedi dostlarımızda mama yedikten hemen sonra yalanmaya başlar ve güvende olma hissiyatı doğar. Hayatta kalmaları adına içgüdülerinden faydalanır. Vahşi doğada ise her ne kadar minik patili dostlarımız avcı olsalar dahi bunun yanında başka varlıkların da avı pozisyonunda olduğunu bilirler. Keyifle yenen bir lezzetin hemen sonrasında arkasında kalacak olan koku vahşi doğa içerisindeki avcıları cezbeder ve kediye çekebilir. Bu durumda böyle bir problemin yaşanmaması için kedi dostlarımız mamalarını yedikten hemen sonra kendilerini çok vakit kaybetmeden yalar ve hayatta kalırlar. Bu durum, kedi dostlarımızın hayatta kalabilmesi adına son derece önemli bir durumdur. Yemeklerini yedikten hemen sonra yapılacak olan bu detaylı temizlik herhangi bir artık yiyecek kokusunu da gidermektedir. Bu sayede kedi dostlarımız avcıların dikkatini çekmemektedir. Her ne kadar ev içerisinde yaşayan kedi dostlarımızın bir problemi olmasa dahi içgüdülerini onlarla yemek yedikten sonra temizlenmelerini söylemektedir.

Temizlenme Durumu

Kedi dostlarımız yemeklerini yedikten hemen sonra yalanmasının bir başka amacı ise elbette temizlenmektir. Kedi dostlarımız fazlasıyla temiz varlıklardır ve yemeklerini yedikten hemen sonra temiz kalmak isteyebilirler. Yemeklerinden sonra bu problemi çözmenin tek yolu uzun süre boyunca yalanmaktan geçmektedir. Patili dostlarımızın patileri arasında biriken mama tozları, yüzlerinin ve ağızlarının yağlanması uzun uzun temizlenmesi için oldukça yeterli bir sebeptir. Kedi dostlarımızın bu denli temiz olmaları tabii ki de mama yedikten hemen sonra yalanmasını ön görür. Minik patili dostlarımızla keyifli bir hayat sürmenizi diliyoruz.
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar