MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Kedim Tüy Döküyor. Sebebi Ne Olabilir?

25.11.2022 12:51:41

Kedi dostlarımızın tüylerinin dökümünü engelleyebilmek adına birden fazla seçenek mevcut olabilir. Minik patili dostlarımızda tüy dökümü, insalar için tedirgin edici ya da rahatsız edici olsa da bu çok normal bir durum olarak değerlendirilir. Kedi dostlarımızın tüy dökümünü engelleyebilmek adına bazı önlemler alabilirsiniz. Kedi dostlarımızın tüylerini sık sık tarayabilirsiniz. Burada dikkat edilmesi gereken çok önemli bir nokta vardır. O da kesinlikle minik patili dostlarımızın cildini tahriş etmeyen ve onlara özel olarak üretilmiş kedi tarakları ile tüylerinin taranmasıdır. Bunun yanında genel olarak kedi dostlarımız tüy döken canlılar olsalar da anormal şekilde tüy döken kedi dostlarımızda sağlık sorunları oluşmuş olabilir. Çok fazla tüy döken kedi dostlarımızın bir veteriner hekim kontrolünden geçmesi çok önemlidir. Rutin kontrollerinin asla aksatılmaması gerekir. Kedi dostlarımızın beslenmesine çok dikkat etmeniz gerekir. Beslenme bozukluğu ve yetersiz sıvı alımı kedi dostlarımızda aşırı tüy dökümüne sebebiyet verebilir. Ayrıca son olarak kedi dostlarımızın aşılarını düzenli şekilde yaptırmanız da tüy dökümünü engellemenin bir başka yoludur. Kedi dostlarımızın ihmal edilen bakımları tüylerinin çok daha fazla dökümüne sebebiyet verebilir. Bu konu çözülene dek evcil kedi dostlarımızın tülerini, kıyafetlerinizden temizlemek adına tüy toplama rulolarından kullanabilirsiniz.

Kedim Neden Tüy Döküyor?

Kedi dostlarımızın tüy dökme sebepleri vardır. Her kedi dostumuz eşit oranda tüy dökmemektedir. Tekir olan sokak kedileri orta ölçekte tüy dökerken cins ve uzun tüylere sahip kedi dostlarımız çok daha fazla tüy dökecektir. Bunun yanında kedi dostlarımızın sağlık durumuna bağlı olarak tüy dökümü gerçekleşebilir. Kedilerdeki çeşitli rahatsızlıklar tüy dökümüne sebebiyet verebilir. Ayrıca Kedi dostlarımızda aşılarının gecikmesi sonucu tüy dökümü oluşabilir. Yaz aylarında çok daha fazla tüy dökümü gerçekleşebilir. Kedi dostlarımızda da insanlarda olduğu gibi hormonal değişikler vücutlarındaki tüylere etki etmektedir. Bu hormon dengesizliği sonucu kedi dostlarımızda tüy dökümü çok yaygındır. Yeteri kadar beslenemeyen ve yeterli miktarda besin ögeleri alamayan kedi dostlarımız sık tüy döker. Kalitesiz ve ucuz mamalar ile beslenen ya da çöpten beslenen sokak kedileri de anormal tüy dökebilir.

Siz de kedi dostlarımız için kaliteli mamalar kullanmalısınız. Minik patili dostlarımızı veteriner hekim rutin kontrollerine götürmeyi unutmamalısınız.

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar