MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Kedim Bitki Yemesini Nasıl Engellerim

4.10.2021 10:24:27

Kedim Bitki Yemesini Nasıl Engellerim

Bazı kedilerde bitki eğlence ve beslenme kaynağı olsa da bazı kedilerde de kum kabı işlevini görür. Bu durum evcil kediler için oldukça normaldir ancak bu durum sizi rahatsız edeceği gibi bitkilerinde zarar görmesine yol açabilir. Kedilerinizi evdeki bitkilerinizden korumak ve dikkatlerini dağıtmak için birkaç püf noktayı deneyebilirsiniz.

Kedinizi Bitkilerden Uzak Tutmak

Bitkilerinizi güvende tutmanın en iyi yolu bitkilerinizi kedilerinizden uzak bir yere kaldırmaktır. Yüksek raflara veya kedinizin giremediği odalara koymayı deneyebilirsiniz. Veya bir oda, balkon veya terasa koyup kapısını kilitleyebilirsiniz. Bitkilerinizi her ne kadar yüksek raflara ya da kapalı odalara koysanız da, meraklı kedinizi caydıramayabilirsiniz. Kediniz hala bitkileri rahatsız etmeye devam ederse, onları tavana doğru asın. Bunun için düşme tehlikesi olmayan asılı saksılar kullanabilirsiniz. Bu şekilde bitkilerinizi kedinizin patilerinden ve ağzından koruyabileceksiniz. Öte yandan bitkinin yaprakları kedinizi cezbetmemesi için, uzakta yer alan ve güneş alan bir pencerenin yanına asılı saksılar kurun. Eğer bu şekilde asmak istemiyorsanız, uzun ve dar bitki standları kullanabilirsiniz. Ancak standın atletik bir kedinin inmesi için yeterli bir alana sahip olmadığından emin olun.

Kediniz bitkilerinizin toprağını kum kabı niteliğinde düşünüyor olabilir. Bu durumlarda toprağı eşeleyebilir ve bitkilere zarar verebilir. Toprağın üstüne taş koymayı deneyebilirsiniz. Bu durumda hem kediniz toprak ile uğraşamayacak ve bitkiniz zarar görmeyecektir hem de bitkilerinizi daha rahat suluyor olabileceksiniz. Bu taşları kumsaldan veya bahçenizden bulabilirsiniz. Küçük veya büyük taş tercihi tamamen size kalsa da küçük taşları kedinizin çekebileceğini unutmamalısınız.

Kedim Neden Bitki Yiyor

Kediniz bitkilerin tadını veya kokusunu seviyor olabilir. Ayrıca saksıdaki toprağı yiyor ise bu durumlarda veteriner hekiminize başvurmanız gerekmektedir. Bu hayati besinleri kaçırdığının bir işareti olarak görülebilir.

Kedi Bitki Yer mi?

Kediniz evdeki çiçekleri, bitkileri ve otları yemesi anormal bir durum değildir. Kediler sindirim sistemi ihtiyaçlarını gidermek için ot ve bitki yiyebilirler. Lif ihtiyacını karşılayamayan kediler bitkilerden bu ihtiyacını karşılayabilirler.

Kedim Zehirli Bitki Yerse Ne Olur?

Bu durum kusma, yutkunamama ve salya gibi durumlara yol açabilir. Kedinizi kusturmaya çalışın. Aynı zamanda veteriner hekiminiz ile diyalog halinde olun. Doğru yönlendirmeyi size söyleyecektir.
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar