MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

4 Ekim Dünya Hayvanları ve Hayvan Hakları Koruma Günü

4.10.2021 11:19:25

 

4 Ekim Hayvanları Koruma Günü

4 Ekim Hayvanları Koruma Günü ortaya çıkış hikayesi World Animal Day web sitesinin Almanya ve Amerika’da birçok kaynağı araştırarak ortaya çıktığını görüyoruz. Araştırmaya göre, söz konusu özel günün ortaya çıkışı 1925’e kadar dayanıyor. Almanyalı yazar ve yayımcı Henrich Zimmermann’ın öncülüğünde ilk kez 24 Mart 1925’te organize edilen Dünya Hayvanlar Günü, 1929’dan beri her 4 Ekim’de kutlanıyor. Dünya Hayvanlar Günü için 4 Ekim tarihinin seçilmesinin ise özel bir nedeni var. Bir efsaneye göre hayvanlarla konuşabildiğine inanılan ve “ekolojinin koruyucu azizi” olarak da bilinen Katolik Fransiskan cemaatinin kurucusu Assisili Francesco’nun ölüm yıl dönümü olduğu için 4 Ekim tarihi özel olarak seçilmiş.

Dünyada Hayvanlar

Dünya Hayvanları Koruma Topluluğu farklı organizasyon isimleri altında 1950’den beri hayvanların korunmasına ilişkin faaliyet gösteriyor. Kuruluş doğal felaketlere maruz kalan hayvanları koruma altına almaktan, yasadışı hayvan ticareti aktivitelerini önlemeye kadar birçok alanda faaliyet ve araştırma çalışmaları yürütüyor.

Türkiye’de Hayvanlar

Türkiye’de hayvan hakları, 5199 sayılı Kanun ile düzenleniyor. Kanun; hayvanların iyi muamele görerek ve rahat bir şekilde yaşamasını temin etmek ve ayrıca acı, ıstırap ve eziyet çekmelerine karşı en iyi şekilde korunmalarını sağlamak amacıyla 2004 yılında yürürlüğe girdi. Kanun’a göre tüm hayvanlar eşit ve kanun hükümleri çerçevesinde yaşam hakkına sahip. Hayvanların korunması ve bakımı için önlemler alınmasını ön gören Kanun, evcil ve yabani hayvan ayrımı gözetmiyor. Bununla birlikte, Kanun’un 14. maddesi kapsamında hem fiziksel hem de psikolojik acı ifadelerine yer verilmesi olumlu değerlendiriliyor.

Biz Ne Yapabiliriz?

Bu Dünya Hayvanlar Günü'nde siz de harekete geçin. Bu kapsamda çevrenizdeki kurum ve kuruluşlar ile iletişime geçebilirsiniz. Kapınızın önüne su ve yemek kapları koyarak, havalar soğurken sevimli dostlarımızın hayatta kalmasına yardımcı olabilirsiniz. Müsaitlik durumunuza göre minik dostlarımızdan sahiplenebilir ve onlara umut olabiliriz.
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar