MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Kedim Yüksek Sesle Miyavlıyor Ne Yapmam Lazım

4.10.2021 09:56:44

Kedim Yüksek Sesle Miyavlıyor Ne Yapmam Lazım

Kedilerde yüksek sesle miyavlamak sık görülen bir kedi davranışıdır. Kedilerimizde bu durum iletişim kurmak amacı ile yapılmaktadır. Yavru kediler acıktığında veya üşüdüğünde annelerine miyavlarken, yetişkin kediler çevrede ki kedilere ve bizlere miyavlamaya başlar. Kedilerde iletişim kaynaklarından biri de miyavlamaktır. Ayrıca bu durum kedinin cinsine göre de değişiklik göstermektedir. Misal Siyam kediler sürekli konuşan kediler olarak bilinir ve fazlasıyla miyavlar. Kediniz de yüksek ses ile miyavlama var ise sorunun kaynağını gözlemlemeniz gerekmektedir.

Kedim Niye Yüksek Sesle Miyavlar?

Bu durumda birden fazla sebep olabilir. Sadece dikkat çekmek istiyor olabilir veya sizin ile iletişim kurmak istiyor olabilir. Kedinizin miyavlamasında ki bir diğer ve önemli sebepte kedinizin hasta olduğu gerçeği olabilir. Bu durumlarda veteriner hekiminize başvurmanız gerekmektedir. Veteriner hekiminiz doğru tetkikler ile kedinizi muayene edip bir problem olup olmadığı konusunda sizi yönlendirecektir.

Dikkat Çekmek

Bir diğer nedenimiz ise kedimizin dikkat çekmek istemesidir. Çoğu kedi yalnızlığı sevse de bir çok kedi de sanılanın aksine oyun oynamak ve sizinle birlikte vakit geçirmek ister. Bu durumlarda onu beslemeniz veya oyun oynamanız için miyavlıyor olabilir. Miyavlamasını azaltmak istiyorsanız, bu davranışı sırasında onun ile ilgilenmeyin. Miyavlamayı kestiğinde onunla ilgilenebilirsiniz. O miyavlayınca sizin tepki vermeniz ona doğru yaptığını düşündürecektir. Kediniz ile gün içerisinde fazlası ile oyun oynamayı deneyebilirsiniz. Bu onu yorgun düşürecektir ve miyavlamayacaktır.

Stresten Miyavlamak

Kedimizin yüksek sesle miyavlamasını engellemek için stresli ortamlardan uzak tutmak gerekiyor. Streste olan kediler fazlası ile miyavlayacaktır. Yeni bir eve taşınan veya yeni bir evcil hayvanla aynı ortama koyulması kediyi strese sokabilir.

Üreme Döneminde Miyavlamak

Son olarak kediler üremek istediği için de yüksek sesle miyavlar. Kediler kısırlaşmadığı takdirde daha fazla miyavlama davranışında bulunurlar. Bu davranış, çiftleşme isteğiyle alakalı bir durumdur. Kedilerde kısırlaştırma işlemi göreceli bir kavramdır. Bu süreci daha detaylı araştırmak, okumak ve öyle karar vermek gerekir.
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar