MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Kedilerin Tüylerinin Tıraş Ettirilmesi Ne Kadar Doğru?

9.07.2020 12:55:06

Mevsimlerin değişimiyle artan tüy dökümü ya da havaların ısınması sonucu kedi sahiplerinin aklını kurcalayan ilk sorulardan birisidir. Acaba kedimi tıraş ettirmem ona bir zarar verir mi? Sağlıklı bir durum mu? Kedi sever insanların bir kısmı buna tamamen karşı olmakla birlikte kedinin doğasına aykırı ve onun psikolojik olarak çok etkilendiğini söylemektedir. Bir bakıma haklı olmakla birlikte kimi durumlarda kedilerin tüylerinin tıraş ettirilmesi çok faydalı ve mantıklı da olabilmektedir.

Kedilerin kürkleri ortamına uygun şekilde sıcak kalmalarına ve olası kazalara karşı cildin yaralanmasının önüne geçmektedir. Sanılanın aksine sıcak havalarda da vücut sıcaklığını ayarlayabilmesi konusunda yardımcı olur. Kedilerin cildinin direkt olarak güneşle temas etmesini de önleyerek güneş yanıklarına karşı narin ciltlerini korur.

Kedilerin Tıraş Ettirilmesi İçin Sebepler

Kedilerin tüy bakımı ve buna yardımcı olmak cinsine bağlı olarak değişkenlik gösterebilmektedir. Uzun tüylü kedilerin tüy bakımına çok daha fazla ihtiyacı varken fırçalanması ve ekstra takviye vitaminler kullanılması tüy dökümünün azalmasına ve tüylerin topaklaşarak keçe haline gelmesinin önüne geçecektir.

 • Tüylerin taranarak artık eski haline dönmemesi ve kıtık oluşması.
 • Ev sakinleri içerisinde tüye çok fazla alerjisi olan birisinin olması ve tıraş edilmesinin bunu tolere etmesi.
 • Kediniz tüy bakımını yeteri kadar yapamıyorsa.
 • Pire veya kene gibi parazit problemi.
 • Herhangi bir ameliyat ya da operasyon ihtiyacının oluşması.
 • Çok sık tüy dökmesi ve bunu yuttuktan sonra kusmalarının artması.

Kedilerin Tıraş Ettirilmemesi İçin Sebepler

Tıraş işlemi her kedi için gerekli olmayıp tüy yapısı ve cinsi değişkenlik gösterebilir. Kısa tüylü kedilerin yukarıda saydığımız geçerli sebepler ya da az sonra listeleyeceğimiz geçersiz sebeplere ilişkin farklılık göstermesi olasıdır.

 • Kedinizi her zaman tıraş ettirmek tüy karışıklığının rutin bakım yapmadığınız sürece engellemez.
 • Sağlık sorunu yüzünden tıraş işlemi tüylerin tekrar eskisi gibi uzamayacağını riskini almanızı gerektirir.
 • Psikolojik ve travmatik etkileri kedinin karakterine göre değişkenlik gösterir.
 • Tıraş sonrası ciltlerinde tahriş, kızarıklık ve kaşıntı oluşabilir.
 • Ciltleri tüyleri olmaması nedeniyle güneş ışığından olumsuz etkilenebilir. Bu da deri hastalıkları ve kanser riskini doğurabilir.

Zor şartlar altında kurtarılmış hasta ve tüyleri karman çorman bir kedi bulduysanız yeni bir başlangıç için tüyleri kısa olsa bir tıraş yapılabilir. Yıkanma sonrası taranma işleminin yetersiz kalacağının düşünüldüğü durumlarda kurtarıcı bir çözüm olabilir. Sağlık sorunu ve tedavi amaçlı veteriner kontrolündeki kedi tüyünün tıraş işlemini de anormal bir hareket olmayacaktır. Fakat her koşulda kedinizin zararlı güneş ışıklarından korumalı ve güneş yanığı buna bağlı olarak diğer risk faktörlerine karşı korumanız gerekecektir.
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar