MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Köpeğinizin Kendi Kontrolünü Sağlaması Nasıl Öğretilir?

9.07.2020 10:55:21

Köpeklerin sosyal canlılar ve günlük hayatta insanlarla hep iç içe olması bazı durumlarda kendi oto kontrolünü sağlaması açısından önemlidir. İlk bakışta biraz zor ve imkânsız gibi gelse de gerekli eğitimleri alan köpekler ve itaat etme konusunda da bir problem yaşamaları halinde kendi hareketlerini sizin gözetiminizde veya sizden bağımsız rahatlıkla kontrol edebilir. Bir köpeğe kendisini ve hareketlerini kontrol edebilmesini öğretmek gerçekten zor mudur?

Özellikle toplum içerisinde bizlerle ortak yaşam alanlarına giren köpeklerin herhangi bir kedi ya da başka bir köpek gördüğünde heyecana kapılmaması ve tehlikeli durumlara yol açmaması adına bunun eğitimini ve kontrolünü öğretmeniz şarttır. Çok daha güçlü ve hareketli köpeklerde olmazsa olmaz durumlardan biri olmasının yanında minik ırk köpeklerde dahi bu ağırbaşlılığı ve oto kontrolü zamanla ona öğretebilirsiniz.

Köpekler Hangi Şartlarda Heyecana Kapılır?

Köpeğin kendisini kontrol etmesi biblo gibi durması anlamına gelmemektedir. Tam olarak bu kontrolün sınırlarını ve limitlerini iyi anlamanız gerekir. Belirli koşullara karşı uygunsuz ve istenilmeyen hareketlerde bulunmaması veya sizden gelen komutlara uygun olarak davranılmasının istenmesi köpeğin kendisini kontrol hareketi olarak tanımlanabilir.

Yemek: Köpeklerin yemek gördüğünde ya da saati geldiğinde aşırı heyecanlanmalarına şahit olmuşsunuzdur. Tok olsa dahi aç kalmış gibi yemek kabına atak yaparlar.

Gezintiler: Evcil dostunuzla dışarı çıktığınızda yabancı insanlar, başka köpekler ya da başka hayvanlarla karşılaşma şansınız çok yüksektir. Köpeğinize yürüyüşe çıkardığınız kimi zaman sanki o sizi kontrol ediyormuş gibi hissedebilirsiniz.

Sevdiği Kişileri Görmesi: Çoğu köpek uzun bir günün ardından sizi görünce deliye dönebilir ve kendisini kaybedebilir. Bu sevindirici ve güzel bir olay olsa da köpeğin kendi oto kontrolünü çok sık kaybettiği bir durumdur.

Köpeklerin Kendi Kontrollerini Sağlaması

Yemek yerken hırlama ve karşısındaki tehdit olarak görebilir. Bu hareketi tanıdığı insanlara da yapabilirler. Bu kontrollerini sağlayamamaktan kaynaklı bir durum olup kontrolünü sağlamaları konusunda sizler yardımcı olabilirsiniz. Sürü halinde yaşamanın genetik olarak zihinlerinde olması onların bir sürü liderine yani itaat edecekleri sahiplerine ihtiyaçları vardır. Yavruluğundan itibaren kendi özel alanlarını ve yemek yeme bölgelerini öğrenmeleri ve tehdit altında kalmadan güvenle yemeklerini yiyebileceklerini alana sahip olmasını sağlamalısınız. Bu konudaki daha geniş bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Köpeğinizle yürüyüşe çıkarken onun sizi peşinden sürüklemesine izin vermeyin. Sürü lideri siz olup sizin gözetim ve kontrolünüzde gezintiye çıktığını anlamalı. Onun hızlı gidip sizi çekiştirmesi kontrolün olumlu ya da olumsuz şekilde onda olduğunu göstermektedir. Bu da fevri hareketlerde istediği şekilde bulunacağı anlamına gelir. Tasma ya da yürüyüşe çıkacağını anlayan köpek herkesin malumu heyecanlanır ve kontrolünü kaybeder. Genelde bu sebeple önden koşturur. Fakat evden çıkmadan önce bu heyecanın geçmesini bekleyip sakin kalabilmeyi başardıktan sonra çıkmanız onun bu hareketinin zamanla yanlış olduğunu anlamasını sağlayacaktır.
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar