MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Kedilerin Tüy ve Deri Sağlığını Korumak için 5 Tavsiye

15.10.2020 11:31:49

Kedilerin dış görünüşlerindeki olası problemler genel olarak tüm sağlığına etki edebiliyor. Sağlıklı ve güçlü bir kedinin kendini göstermesi dış görüşüne de yansımaktadır. Tüyleri parlak ve canlı kedilerin çok daha sağlıklı olduğu da görülecektir. Çünkü uyku düzeni, beslenmesi ve aktif yaşamının kalitesi herhangi bir cilt problemi yaşamamasına ve çok fazla tüy dökmemesine de zemin hazırlamaktadır.

Sağlıklı olarak görebileceğiniz kedi tüyü nasıl olmalıdır? En başta dışarıdan bakınca parlak ve canlı! Tüm bunların yanında tüyleri temiz ve kabarık olmalıdır. Ona dokunduğumuzda pürüzsüz bir his vermelidir. Severken derisinde kızarıklık, döküntü ya da tahriş belirtileri görmeniz tedavi edilmesini gerektiren ve birtakım değişikler yapmanızı gerektiren durumların başında gelmektedir.

Beslenme

Dış görüşüne etki eden en önemli olaylardan birisi kaliteli ve sağlıklı beslenmeleridir. İllaki en pahalı mamalardan yemesi gerekiyor diye bir durum yok ama pahalı mamaların besin içeriği de fazlasıyla dış görünüşüne etkiyor. Bu nedenle kullanacağınız mamanın Omega 3&6 yağ asit oranlarına dikkat etmeli ve ihtiyacı olan vitaminleri alabileceğinden emin olmalıyız.

Takviye Besinler

Fazlası zarar verebileceği gibi ölçüsünde evcil dostlarımızın sağlığı açısından kullanmamız gerekebilir. Tabi ki bu konuda veteriner tavsiyelerine uymak önceliğimiz olmalıdır. Neye ihtiyacı olduğunu onlarla fikir alışverişi yaptıktan sonra aşırıya kaçmadan ufak takviyeler onların dış görüşüne pozitif etki edecektir. Malt macunlar, yaş mamalar, ekstra besin kaynakları duruma göre ihtiyaçlarına cevap verebilir.

Tüylerini Taramak

Birçok kedi sahibi tarafından bu bakım tipi rutin halini almıyor. Alınan pahalı tarak ve fırçalar birkaç kez kullanımdan sonra rafa kaldırılmaktadır. Evcil dostunuzun tüyü uzunsa gün aşırı taramanız zorunludur. Kısa tüylü kediler de dahi sağlıklı tüy yapısı adına belirli aralıklarla taramanız şarttır. Bu onun tüy ve cilt yapısının korunmasına ve daha az tüy dökmesine yardımcı olacaktır.

Dış Parazit Damlası

Pire ve kene gibi parazitler dışarı çıkmasalar da kedilerin en büyük cilt sağlığı düşmanlarından birisidir. Cildin genel huzurunu ve sağlığını bozan bu parazitler cildin fazla kaşınmasına ve tahriş olmasına neden olur. Veteriner kontrolünde evcil dostunuzun dış parazit damlasını zamanında yaptırmaya özen gösterin.

Kediler Sık Sık Yıkanmaz!

En önemli maddeyi sona sakladık. Kediler eğer dışarda vakit geçirmiyor ya da dokunmaması gereken bir şeyle temas etmiyorsa gün içerisinde saatlerce kendilerini temizlerler. Kendilerini yalayarak temizledikleri için tüy bakımlarını doğal olarak fazlasıyla yaparlar. Onları çok sık yıkamanız ise cilt dengelerinin bozulmasına neden olabilir. Bunun devamında cilt dengesinin bozulması, mantar ve egzama gibi birçok cilt sorununa sebep olabilirsiniz. Ayrıca kış aylarında yıkamanız vücut sıcaklığını ayarlayamayacak olan kedinizin üşütüp hastalanmasına da zemin hazırlayabilir.

Bu konu hakkındaki özet videomuz!
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar