MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Kısırlaştırılmış Kedi Mamasının Yetişkin Kedi Mamasından Farkları

15.10.2020 13:28:30

Kedilerin ilk 2 aydan sonra yavruluktan itibaren kuru kedi mamasıyla içli dışlı olduklarını biliyoruz. Bu mamaların da kendi içlerinde yaşlarından kedinin ırklarına ve hatta sağlık durumlarına kadar farklılık gösterebilen çeşitleri bulunmaktadır. Pratik olduğu kadar besleyici olmasının ve günlük ihtiyaçlarına cevap veren bu mamalarda neden kısırlaştırma ameliyatı olmuş kedilerde normal yetişkin kedi mamalarının aksine buna geçiş yapma vaktinizin geldiğini düşündünüz mü?

Kısaca özetlemek gerekirse kısırlaştırılmış kedi maması dişi ya da erkek kedi fark etmeden kısırlaştırma ameliyatı olmuş kedilerin kullanması gereken kuru mama tipidir. Mama seçiminde veterinerinizin yönlendirmesi dahilinde hareket etmek en mantıklı yol olsa da eğer böyle bir hareket sonrası normal kedi maması kullanıyorsanız sizin de buna geçiş yapmanız zorunludur. Normal kedi mamalarının yağ oranı neredeyse 2 katına çıkabilmektedir.

Kısırlaştırma Sonrası Kedilerdeki Değişimler

En başta iştahlarında gözle görülür şekilde artış başlar. Normal yedikleri öğünden daha fazla yeme isteği ve kimi zaman yemek yeme konusunda sizinle kavga bile edebilirler. Zaten kısırlaştırma operasyonu sonrası size trip evcil dostunuzun gönlünü yapmak için ne isterse yapmaya çalıştığınız dönemde aşırı kilo alımına zemin hazırlayabilirsiniz. Normal mamayla devam etmeniz halinde zaten aşırı yeme isteğinin olacağını göz önüne alırsak çok daha fazla yağ ve besin değeri içeren normal kedi mamalarının onlara iyi gelmeyeceği aşikardır. Bu nedenle kısırlaştırılmış kedi mamaları bazı değerleri düşürülerek onların sağlığı açısından maksimum faydayı sağlamaktadır.

Büyüme çağındaki yavru kedinin çok daha fazla kalori alması, protein ve yağ içeren mamaları yemesi onun büyümesi ve gelişimi açısından zaten ihtiyacı olan bir durumdur. Ama hareket enerjisi düşük kısırlaştırılmış, günün büyük bir bölümünü yatarak geçiren bir kedi için bu durum sadece aşırı kilo ve beraberinde sağlık sorunlarının ortaya çıkmasına neden olacaktır.

Düşük yağ ve düşük karbonhidrat oranının yanında ihtiyacı olan kalsiyum, fosfor ve magnezyum gibi temel minerallere kısırlaştırılmış kedi maması sayesinde zaten erişebilecektir. Bunların fazlası ayrıca kısırlaştırılmış kedilerde idrar yolu ve böbrek hastalıklarına neden olabilir. Mama tercihlerinde oranlarına da ekstra dikkat etmeniz gerekir. Bu nedenle kendi market alışverişlerinizde olduğu gibi can dostlarımıza mama seçerken de mama paketlerinin arkasını okumayı alışkanlık haline getirmelisiniz. Bu konuda kimi evcil hayvan sahipleri kısırlaştırılmış kedi maması kullanmasına rağmen yaş mama ve kalorisi yüksek ödül mamalarıyla aradaki dengeyi tekrar bozabilmektedirler. Her mamanın kedinin fiziksel özelliklerine uygun kriterler taşıdığını göz önünde bulundurmalısınız. Gelişmekte olan yavru kedinin bu tip mama yemesi onun gelişim açısından geride kalmasına yol açabileceği gibi tam tersi senaryoda da kilo ve hastalıklara yakalanma yüzdesini yükseltecektir.
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar