MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Kedilerin Sahiplerini Yalama Sebepleri

16.06.2020 13:25:25

Kediler her ne kadar kendi karakterlerine bağlı farklı canlılar olsalar da fazlasıyla cana yakın ve sevgi doludur. Özgürlüklerine düşkünlüklerine dair sayısız kez tecrübe edinsek de sahiplerinin yanında ve çevresinde vakit geçirmeye de bayıldıklarını söyleyebiliriz. Sevgi ve ilginin boyutu bazen bizleri de şaşırtacak şekilde görülebilir. Zımpara gibi dil yüzeyleriyle aynı kendilerini yalıyor gibi bizleri de yalaması tam olarak bize neyi ifade etmek istediklerini gösteriyor? Bu hareketi sadece onların sevgi gösterisi olarak açıklayabilir miyiz? Hadi gelin hep beraber bu sorunların yanıtlarına bakalım!

Sevgilerini Gösterme

İnsanlar gibi sevgilerini konuşarak ifade edemeyen kedilerin en sık başvurdukları sevgi gösterisi yöntemi yalama metodudur. Annelerinden yavruyken gelen bu özellik ileri de sahiplerine karşı sevgi dolu olduklarında da süregelmektedir. Sevgi gösterisinin yanında sizle çok daha mutlu ve güvende hissettiğinin bir diğer göstergesi olan bu durum sizi yalayarak keyfinin yerinde olduğunun mesajını verir.

Oyun Yapma

Kediler yavru iken annelerinin ve kardeşlerinin yanında bunu oyun aktivitesi olarak sıklıkla kullanır. Birbirleri arasında bunu kimi zaman acıtmayacak kuvvette ısırmayla perçinleseler de kediniz sizi yalıyorsa oyun ve keyif amaçlı yapıyor olabilir.

Kendilerini İfade Etme

Kediler size karşı sürekli yalama hareketini yapıyorsa her zaman sebep aramak da boşa olabilir. Kendilerini ifade etme size bir şeyler anlatma isteği olabilir. Bu durumda herhangi sıkıntı olabilecek durumu gözden geçirmelisiniz. İlgi çekmek için de sıkça başvurdukları bir hareket olarak değerlendirilebilir.

Sosyalleşme

Kedilerin kendini yalaması kirli olduklarını düşünmeleri ve temizlenmeleri olarak düşünüldüğünden evcil dostunuzun sizi yalaması genelde sizi temizlemesi olarak düşünülmektedir. Bu durum tam olarak böyle olmadığı gibi genel olarak yanlış bir fikirdir. Sizi yalamak istemesi sizle bağ kurması ve sizin onla ilişkisi olduğunu etrafa ve başka kedilere bildirme amaçlı olabilir. Bu sayede sizinle de sosyalleşerek etrafına mesaj yollayabilir.

Üzerinizde Güzel Bir Koku Yakalaması

Kedinizin hoşuna bir giden kokunun üzerinize ya da elinize sinmesi kedinizin hoşuna gidebilir. Özellikle elinizi yalamaya çalışması, mamasını, mama kabına dökerken sinen mama kokusu veya yemek pişirdikten elinizde kalan yemek kokusu fazlasıyla sizi yalaması için cezbedici olabilir.

Kediniz Sizi Yalarsa Endişe Duymanız Gerekmez Ama..

Evcil dostlarımızın yaptığı bu hareketlerin belirli bir amacı bulunmaktadır. Kedilerin insanlarla iletişim kurabildikleri sayılı yol olup bu durum çok da önlem alınması gereken bir hareket değildir. Bu davranışın sizin elinizi ıslak hale getirmesi dışında pek de olumsuzluk yaşatabileceğini söyleyemeyiz. Araya bir konuda virgül koymak gerekirse, kediniz yalamanın dozunu kaçırıp ara da diş geçirip, ısırmaya çalışıyorsa bunu oyun zannedip ısırma alışkanlığı kazanmasına izin vermemelisiniz. Bu yalama hareketi genelde yetişkin kedilerde olup, ısırdıklarında çok can acıtıcı olabilir. Isırmada aşırıya kaçan kedilerde yalama hareketine de izin vermeden dikkatini kedi oyuncaklarıyla dağıtmanız bu sorunu başlamadan ortadan kaldırabilir.

 
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar