MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Evde Beslenebilecek 5 Köpek Irkı ve Bakımı

17.06.2020 11:39:40

Bir köpek sahiplenilmesi beslenmesi ve bakımı bütçeyle doğru orantılı olarak birçok kişi de değişkenlik gösterebilmektedir. Köpek ihtiyaçları konusunda vitaminler, ödül mamaları, yaş mamalar, kuru mamalar, ek besinler olmak üzere evcil dostlarımızın da aynı bizler gibi sağlıklı büyüme ve yaşamaları için birtakım ihtiyaçları olacaktır. Hastalandıklarında, hastane masrafları ve rutin aşılarının da düzenli olarak yapılması hem onun hem de toplum sağlığı açısından kesinlikle önem arz eden konuların başında gelmektedir. Fakat hepsinden önce kendinize uygun bir ırk köpek seçimi önünüzdeki ortalama 10-15 senelik süreçte birlikte mutlu yaşamanızın altındaki ana kriter olabilir. Temel ihtiyaçlarınızın yanında onun diğer kişisel bakım ihtiyaçları konusunda da bilgi sahibi olmanız önemlidir.

Tecrübeli kişilerden ya da internet üzerinden gerekli araştırmaları yapmanız neticesinde sınırsız kaynak ve yardımcı bilgiye ulaşabilirsiniz. Tuvalet ihtiyacından, beslenme yöntemine, egzersiz durumundan, oyun ihtiyaçlarına kadar temel seviyede bilgiye sahip olmanız çok önemlidir. Bugünkü konumuzun asıl amacı yaşam alanlarınıza uygun ırkta olan köpek seçimlerini önünüze getirmek. Hemen hemen birçok kişi şehir hayatı ve apartman içerisinde yaşamaktadır.

 

1-Beagle

Oldukça enerjik bir köpek olan bu canlıların yoğun iş hayatı ve yaşlı kişilerce tercih edilmemesi gerekir. Ev ortamında çok iyi uyum sağlayan bu köpekler mini ırk kategorisinde yer almaktadır. Fazlasıyla dost canlısı olan bu köpekler yavruyken sosyalleşmeleri ileri de çok daha uyumlu bir köpek olmasına ön ayak olacaktır. İnsanlar ve diğer canlılarla kolaylıkla dost olabilmektedir.

2-Pekingese (Pekinez)

Uzun tüylü ve kusa boylu olan bu köpekler Çin kökenlidir. Çok fazla büyümeyen bu köpeklerin fazla inatçı olması iyi bir eğitim almasıyla çözümlenebilir. Sahiplerine fazlasıyla düşkün olup kıskançlık gösterebilirler. Kilo almaya da müsait yapılarının olması gezinti ve egzersizlere önem vermeniz gerektiğini gösterir. Genelde çocuksuz aileler tarafından tercih edilmelidir.

3-İngiliz Cocker

Mini-orta ırk arası olan bu köpekler evde bakıma müsait canlılardır. Evdeki diğer hayvanlar ve bireylerle çok rahat dost olabilirler. Erken yaşta sosyalleştirilmesi ise birçok konuda rahat etmenizi sağlayacaktır. Uzun tüylere sahip olması rutin olarak taranmasını gerektirir. İlgi ve sevgi canlısı olup biraz şımartılmaları gerekebilir.

4-Golden Retriever

Belki de en popüler köpek ırklarından birisi olmakla birlikte her türlü ortamda bakılmaları kolaydır. Aile köpeği olarak bilinmesinin yanında uyumluluğu da takdire şayandır. En büyük özellikleri birçok köpek ırkına göre fazla zeki olmasıdır. Koyu sarı renginin yanında krem ve altın sarısı şeklinde tüy renkleri de genel olarak görülmektedir. Çocuklarla ve diğer köpeklerle anlaşma konusunda ise sahiplerini asla üzmezler.

5-Pug

Süs köpekleri içerisinde az tüy dökmesi ve sevimli suratları nedeniyle belki de en çok tercih edilenler listesinde ilk sırayı almaktadır. Küçük boylarına rağmen fazlasıyla kaslı ve güçlü bir vücut yapısına sahiptir. Uysal canlılar olup oyunculuk ve sosyalleşme konusunda usta köpeklerdir. İlk kez köpek deneyimi yaşamak isteyen ve apartman ortamında bir köpekle yaşamak isteyenler için her özelliğiyle öne çıkmaktadır.

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar