MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Kedilerin Göz Kırpması Ne Anlama Geliyor?

17.06.2020 13:43:40

Kediler araştırdıkça bizleri şaşırtan ve fazlasıyla içlerinde bilinmezlik saklayan hayvanlardır. Bu evcil dostlarımız her ne kadar evcil olsalar dahi içlerinde bir vahşilik ve özgürlük huylarını genetik olarak taşımaktadırlar. Sahipleriyle sıkı bağ kurabilen kedilerin birbirileri arasında ve çevrelerinde değişik şekilde iletişim yöntemleri kurabildikleri de bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Davranış bilimcileri kedilerin hareketleri ve çevrelerindeki davranışları üzerine çalışmalar yapmış olup tamamen üzerlerindeki gizem çözülmese de kedilerin bizlere gösterdiği davranışlar karşısında bilgiye sahibiz.

Temel olarak bildiğimiz kedilerin sevgi dolu davranışları içerisinde mırlama, sürtünme, kafa tokuşturma, yalamaya çalışmaları ve kuyruk hareketleridir. Birçok kişinin farkında olmadığı ya da bilmediği kedilerin göz teması üzerine farklı bir davranış çeşidine göz atacağız. Kediler göz göze gelinmesinden hoşlanmayan ve göz teması kurmaktan çekinen canlılardır. Bunu kendilerine karşı bir tehdit olarak algılamakla birlikte tam tersi durumda bunu sevgi göstergesi olarak da kullanmaktan çekinmez. Literatüre kedi öpücüğü olarak da geçen bu durum evcil dostunuzun gözlerinin içine bakarak gözlerini kırpması anlamına gelir.

Kedi Öpücüğünü Yaptığını Nasıl Anlarsınız?

Kedinizin bu eylemi yapması tam olarak kendisini huzurlu ve sakin hissetmesi sonrası gerçekleşebilir. Zaten size kedi öpücüğü vermesinin de asıl olayı budur. Size duyduğu güveni ve ona yaklaşabileceğini gösterir. Gözlerinizin tam içine bakarken gözlerini yavaşça kırparak kedi öpücüğü verirler. Sizlerde ona aynı hareketi yavaşça yaparsak davranışsal olarak karşılıklı iletişim kurabilirsiniz.

Etkileşime ve insanlara kendini yakın hisseden kedilerin bu hareketi yaptığı düşünüldüğünde gergin ve korkan kedilerin göz temasından kaçındığını birçok kez kedi sahipleri olarak bizlerde test etmişizdir. Davranış bilimci insanlara göre, “kediler korktuklarında ve tehlike altında hissettiklerinde göz temasından kaçınırlar. Saldırgan moda geçmek zorunda kaldıklarında ise gözlerini herhangi bir tehdide karşı ayırmazlar. Gözlerini asabi şekilde dikmeden ve kaçırmadan yavaşça göz kırpmaları ise rahatlık ve güven belirtisidir. Bunu size karşı gösterdiği sevgi belirtisi olarak da algılayabilirsiniz. Çünkü bu halde iken ona rahatlıkla yaklaşıp temas kurabilirsiniz” şeklinde yorumluyorlar.

Göz teması kurma aşamasında baskıcı ve dik bakmak kedi öpücüğü almanızın tersine kedinizi huzursuz edebilir. Gözünüzün ucuyla tüm odağınızın o olmadığını hem gözleriniz hem de vücut duruşunuzla belli edin. Ondan gelen paslar önceliğiniz olmakla birlikte ondan gelen mesajları karşılık verin ve tepkisini ölçün. Aranızda kurduğunuz bağ ve sevginin temelinden çıkabilecek olan bu sevimli davranış için aceleci olmamak fazlasıyla önemlidir.
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar