MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Arabada Köpeklerin Mide Bulantısı ve Tavsiyeler

18.06.2020 10:36:47

Genelde evcil dostlarımızı veteriner ziyareti amaçlı kısa mesafeli yolculuklara çıkarıyor olsak da uzun mesafe ya da sahil gezintileri gibi yolculuklar biraz daha fazla vakit alabiliyor. Heyecanla kapıya fırlayan köpek arabanın içindeki ilk 5-10dakika'dan sonra farklı bir ruh haline bürünüyor. Sabah yediği bütün mamaların arabanın döşemelerine istenmeyen şekilde kusulması ise işin resmen kaosa dönüşmesiyle sona eriyor. Ayrıca araba tutmasının beraberinde gelen araba için köpeğinizin huysuzlanması ve havlaması da çoğu zaman hayvan sahiplerinin başına gelen durumlar içerisindedir.

Köpeklerin Arabada Midesi Neden Bulanır?

Genelde bu durum yavru ya da tam olarak yetişkinliğe girmemiş köpeklerde görülür. İnsanlarda da olduğu gibi küçük çocukların mide bulantısı sıklıkla görülen bir durumdur. Genel itibariyle yetişkin köpekler araba yolculuklarından fazlasıyla zevk almaktadır. Tabi ki bazı istisnalar dışında. Bu problemin en temel nedeni yavru köpeklerin denge amaçlı kulak yapılarının tam olarak gelişmemiş olması ve araç hareketinin onları fazlasıyla etkilemesidir. Büyüdükçe bu sorun azalarak biteceği gibi devam da ettiği bazı yetişkin köpeklerde denk gelmektedir. Bu sebeple evcil dostlarımızı arabaya alışana kadar uzun yolculuklara çıkarmamak ve adım adım alışmasını sağlamak için kısa süreli gezintiler yapmak değerlidir. Gelişimin tamamlanmamasının yanında artık psikolojik olarak yolculuğun onlara sıkıntı yaratacağına şartlanan köpeklerin mide bulantısı bu sebepli de olabilmektedir.

Stres ve psikolojik etkenler nedeniyle yavruluktan sonraki yıllarda da araba tutması görülmemesi adına bu yolcuğun sonunda onun mükafatlandırılması ya da çok sevdiği bir yere gideceğine şartlandırılması önemlidir.

Köpeklerde Araba Tutma Belirtileri

Sağlıklı ve neşeli bir köpeğin araba tutma belirtileri çok bariz ve anlaşılabilecek seviyededir. İnsanlar gibi tepkiler vermese de az çok bize benzeyen durumlar yaşamaktadırlar.

Tiz sesle sızlanma, salya akıntısı, dudaklarını susamış gibi yalama, hareketsizlik, huzursuzluk, esneme, uyku hali ve takdir edersiniz ki final olarak kusma eylemidir.

Köpeklerde Mide Bulantısına Çözüm Önerileri

Yolculuğun rahat ve konforlu olması bu durumu minimize etmesi açısından önemlidir. Yan camların kapalı olması hızlı gittiğinizde hızla akan çevrenin baş döndürücü etkisinden etkilenmemeleri sağlarken sadece önlerine bakmalarına yardımcı olacaktır. Ayrıca her yolculuk esnasında güvenlik önlemlerini de almayı ihmal etmeyin. Emniyet kemerlerine bağlanan tasmalar ya da taşıma çantası bir nebze ırkına göre köpeğinizin çok daha güvenli yolculuk etmesini sağlayacaktır. Camları biraz açmak ve temiz hava akışını sağlamanız da önemlidir. Arabanın içerisinin serin ve hava alması bu tip durumlarda seyahat eden herkes için iyidir. İlk defa yolculuk yapan köpeklerde park gezintileri için dolaşmak ve araçla gezme süresini kısa tutmak stres yaşamasının önüne geçecektir. Ayrıca yolculuk sonrası finalinde ödül maması vermek köpeğinizi ekstra motive edebilir.

Adım adım arabaya alışmasını ve korkulacak bir durum olmadığını hissettirin. Gerekirse bazı zamanlar arabayı çalıştırmadan içerisinde vakit geçirmesini sağlayın. Veteriner yolculuğunuzu yürüme mesafesindeki yerlerden seçerek araba ve veteriner denklemini kurmasına müsaade etmeyin. Ve en garanti çözüm olarak veteriner hekiminizden bu konuda yardım alın. Farklı bir sağlık sorunundan dolayı bulantı yaşayabileceği gibi onun çözüm önerileri ve tavsiye edeceği ilaçlar çok daha garanti ve çözüm odaklı olacaktır.

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar