MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Kedilerin Oldukça Zeki Canlılar Olduğunu Bizlere Gösteren Davranışlar

28.10.2020 13:14:16

Kedilerin davranışları ve oldukça farklı hareketleri bilim insanlarının da fazlasıyla radarına takılıyor. Bizlere uykucu, tembel ve keyiflerine düşkün canlılar gözükseler de bundan daha fazlasını fark etmesek de bizlere gösteriyorlar. Genelde bu konular fiziksel davranışları üzerine! Neredeyse boylarının 6 katı yükseğe sıçramaları, saatte 30km’a varan koşma hızları, çevik vücutları, 4 ayak üzerine düşme, avcı hayvanlar olmaları gibi gün içerisinde harcadıkları enerjiyi geri kazanma adına 20 saatlere varan uyuma ve kestirmenin de fiziksel özelliklerini yansıttığı bir gerçektir. Konumuzun derinlerinde onların bu fiziksel özelliklerini, kıvrak zekalarıyla nasıl harmanladıklarını daha iyi anlayacağız.

Kediler Tecrübe Ederek Öğrenim Elde Edebilirler

Tecrübe ederek öğrenme kabiliyeti bir hayvan için çok önemlidir. Bu durum beynini kullandığını ve eğitilebilir olduğunu da bizlere göstermektedir. Bir bilgiyi korumak ve çevresindeki durumlara karşı bunu analiz ederek kullanmayı başarabilen kedilerin beyin yapısı ve kıvrımları da aynı biz insanlara benzer. Hafızalarını ustalıkla kullanabilen bu sevimli dostlarımız, geçmiş tecrübelerden edinilen bilgiyi ve tecrübelerini kullanabildiklerine ve anımsayabildiklerine dair bulgular bulunması da son derece şaşırtıcı.

Kediler Vücut Hareketlerimizi ve Mimiklerimizi Anlayabilirler

Sözlerimizi anlamasalar da ses tonumuzdan ne demek istediğimizi ya da ruh halimizi anlayabilirler. Uzmanların yaptığı araştırmalar neticesinde kedilerin bebeklerle benzer zekaya sahip olduklarını belirtiyorlar. Gözlerinin önünde olmayan objelerin dahi varlığından haberdar olup, yerlerini arayabilecek hafızaya sahip bu dostlarımızın insanların hareketlerinden sonuç çıkarması şaşırtıcı olmayacaktır.

Nesnelerde Yer Farkındalığı Bulunur

Kedilerin rutinlerinin bozulmaması ve eşyalarının yer değiştirmemesinin onları strese sokabilmesinin en büyük nedenlerinden birisi de bu durumdur. Çocuk gibi onları kandırmak her zaman kolay olmayabilir. Oyuncağını sakladığınız bir çocuğun dikkatini dağıtmanız halinde kısa sürede bunu unutması beklenir. Fakat kedilerde bu durum tepkiye yol açabilir. Görüşlerinin dışındaki bir objenin ya da çok sevdikleri oyuncakların tamamen yok olmadıklarını çok iyi biliyorlar. Yapılan testlerde bu eşyaların kendisini ve yerlerini zihinlerinde kaydedip arama yolunu deneyebiliyorlar.

Kolay İletişim Kurabilirler

Zeki hayvanların sosyal ilişkileri ve yetenekleri de aynı oranda gelişim gösterir. Kedilerin bu konuda her canlı ve kendi cinsleriyle ilişki kurabildiklerine defalarca kez şahit olmuşsunuzdur. Bunun bazı güven aşamaları olsa da kedinin av olarak gördüğü ya da görüldüğü her hayvana karşı iletişim kurabilmesi mümkündür.

Yukarıda paylaştığımız bilgiler ışığında her kediden, aynı kapasite ve davranışı beklemek mümkün değildir. Onların da farklı karakterlere, davranışlara ve zekâ kapasitesine sahip olması tıpkı biz insanlardaki gibi normal görülen bir durum olmalıdır. Belirli seviyede algıları açık, tecrübe etme ve problem çözebilme kabiliyetini açıkça gösteren bu hayvanlara karşı ilgimizi, sevgimizi ve anlayışımızı eksik etmemek en azından bazı ayrımları yapabildiklerini görebilmek sevindirici bir gelişmedir.

 

 
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar