MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Yürüyüşe Çıkan Köpeklerin Dikkati Neden Dağılır?

28.10.2020 11:27:15

Öncelikle köpeklerin duyu organlarının frekansları, insanlara göre oldukça yüksektir. Sokaklarda, parklarda, bahçelerde ilgisini çekebilecek sayısız koku ve ses bulunmaktadır. Zamanla konsantrasyonunun dağılmaması konusunda eğitimlerle bu sorunu çözebilirken ilk başlarda dikkatinin dağılması ve heyecanlanması oldukça doğal bir durumdur.

Evdeyken ya da kendi bahçelerinde çok itaatkâr ve söz dinleyen köpeklerin gezintilerde, dikkat kaybı yaşaması özellikle kalabalık ve başka evcil hayvanların olduğu ortamlarda sizi biraz sıkıntıya sokabilir. Kokular, sesler, başka hayvanlar, arabalar ve açık alandaki insan konuşmaları köpeklerimiz için çok fazla uyarıcıdır. Kimi köpek gerginlik yaşarken kimi köpek heyecana kapılabilir. Her koşulda sizden koparak, dediklerinizi idrak etmede güçlük yaşar. Bu konuda önerebileceğimiz bazı ipuçları ve konsantrasyonunu artırmaya yönelik eğitimler verebilirsiniz.

Yürüyüşlerde Köpeklerin Dikkatini Koruma

Köpeklerin yürüyüş ve gezintileri yaşa, ırka, mevsim şartlarına ve hatta onun kendi öz enerjisine bağlıdır. Bu rutini sadece yürüyerek ya da koşarak enerji atma olarak düşünmemeli, farklı sesler, kokular ve etrafı keşfederek zihinsel olarak rahatlaması olarak da göz önüne almalısınız.

Evde olduğu gibi dışarıda da eğitimler yapın. Evde sakinliğini nasıl koruyabiliyorsa aynı şekilde dışarıda da aynı sakinlikte ve size itaat pozisyonda bekleyebilir. Çok sık dışarıya çıkmayan köpeklerde ve kısa süreli dolaştırılan köpeklerde biriken fazla enerjiye bağlı olarak hareket etme isteği genelde heyecan dozunu artırmaktadır. Bunun önüne geçmek adına gezintilerinizin süresini uzatmalı ve günlük olarak dışarı çıkmayı ihmal etmemelisiniz. Dışarıda yapacağınız eğitimlerde gezintinizin sonunu beklemeli ve üzerindeki fazla enerjinin atılmış olduğundan ve tuvaletini yaptığından emin olmalısınız. Aynı ev içerisinde olduğu gibi sessiz ve sakin bir köşede alıştırmalarınızı tekrarlayın.

Tasma ve tasma ipi kullanıldığında onların hareket alanını çok kısıtlamayın. Köpekler sadece yürümek, koşmak ya da tuvaletini yapmak için çıkarılmaz! Koklayarak ve dinleyerek etrafı keşfetmeleri onların genetik olarak saklı birçok duygusunu tatmin etmektedir. Kullanacağınız kısa tasmalar onun etrafı koklayamamasına ve başının gergin olarak sizin kontrolünüzde kalmasına neden olur. Bu durum onun huzursuz olabileceği gibi kalitesiz bir gezinti yapmış olmanıza zemin hazırlar. Uzayabilen ve duruma göre size yakın durmasını sağlamanız adına 1 metreden 5 metreye kadar uzayabilen bu tip köpek gezdirme ipleri tercih edebilirsiniz.

Temel ve basit komutları evde ve dışarı çıkarken ihtiyaç duymasanız da sık sık tekrarlayın. Otur, kalk, bekle kelimeleri, evcil dostunuzun size konsantre olabilmesini sağlayan basit ama çok etkili komutlardır. Heyecanını yenmesi, haftalar belki de aylar alabilir. Özellikle yetişkinlik dönemine kadar çok daha heyecanlı ve enerjik olması normaldir. Kimi zaman bu heyecanına yenik düşerek söylediklerinizi duymaması bile sinir bozucu olabilir. Yürürken sahiplerine karşı kayıtsız kalan köpeklerde dikkat edilmesi gereken noktalara dikkat ettiğiniz taktirde biraz sabır ve sevginizi göstermenizle zaman içerisinde çözülecektir.

 
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar