MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Kedilerin Musluktan Su İçme Sebepleri

1.07.2022 12:15:57

Kedi dostlarımızı evine misafir eden kişilerin görmeye alıştığı sahnelerden birisi de kedi dostlarımızın lavaboya çıkarak üstündeki musluktan su içmesidir. "Kedim neden musluktan su içiyor?" sorusu, mutlaka her kedi sahibinin kurmuş olduğu bir cümle olduğu aşikârdır. Kedi dostlarımız bazı konularda çok değişik tercihler yapıyor. Bunun yanında değişik tercihler yaptıkları konular genelinde bize ilginç gelen konular da bulunuyor. Minik dostlarımızın yaptıkları, yedikleri ve uyumayı tercih ettiği yerler ya da hiçbir şey yapmadan yalnızca sürekli olarak oturmaları bile biz insanoğlu için garip gelebiliyor. Bu tatlı varlıkların garip davranışlar sergileme hususunda doğal hırsları, su kaynağı konusunda da sürekli olarak kendini göstermektedir. Bazı kedi dostlarımız bulduğu her fırsatı değerlendirip musluktan su içmeyi çok seviyor. Bazıları ise yalnızca su kabından su içer ve bunun dışında hiçbir yerden su içmez.

Kediler Neden Musluktan Su İçer?

"Kedim su kabından su içmemekte ısrar ediyor." cümlesini kurmuş olduğunuz zaman bu durum kediniz için bir problem değildir fakat tam tersi bir durum problem oluşturabilir. Kedi dostlarımızın musluktan su içmesinin ana sebebi olarak üç konu bulunuyor. Evrim konusu, onlara durgun suyun güvenilmez olduğunu öğretti. Musluktan akan su onlara daha lezzetli gelebilirken bunun yanında su kabını ya da su kabının yerini beğenmemiş de olabilirler.

Evrimsel Konu

Bir kedi dostumuz doğmuş olduğu andan beri evin dışına hiç çıkmamış olsa bile ataları olan vahşi kedi dostlarımız, akarsulardan ve nehirlerden su içmiştir. Vahşi kedilerin iç güdüleri su kabına benzeyen durgun su kaynaklarının güvenli olmadığını öğretti. Bu içgüdü sayesinde kedi dostlarımız durgun suları pek tercih etmezler. Durgun sular kirlenmeye daha müsait olduğundan dolayı kedi dostlarımızı hasta edebilir. Bu sebeple doğada durgunlaşmış sudan uzak durmak onlar için en doğru seçimdir.

Birden fazla evcil hayvan olduğunda kedi dostlarımız su içme gibi korumasız olduğu anlarda bir anda evdeki evcil hayvanlara karşı sırt dönmek istemez. Bu kendilerini korumak ile alakalıdır. Su içtikleri sırada bir saldırıya karşı güvensizdirler. İçgüdüsel olarak bunu bilirler.

Akan Suyun Lezzeti Daha Farklı Olabilir

Kedi dostlarımız dün akşamdan beri kap içinde olan suyu içmenin yeriner çeşmeden akan taze suyu tercih edebilmeleri mümkündür. İnsanlar için de bu durum geçerlidir. KEdi dostlarımız bu konuda bize çok benziyor. Taze su her zaman çok daha lezzetlidir. Kedi dostlarımız özellikle kendilerini yalayarak temizledikleri için salyaları çok yoğundur. Sürekli beklemiş bir suyu içmek hem suyun kötü tadını almalarına hem de bu suyun salyada birikimine yol açar. Bu kedi dostlarımız için hiç de hoş bir deneyim değildir. Bu onların ne kadar akıllı canlılar olduğunu bir kez daha önümüze koyuyor.

Sizlere bu içeriğimizde kedi dostlarımızın neden mustluktan su içtiklerine dair yazı hazırlamak istedik. Bizi takip etmeyi unutmayın.
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar