MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Kediler Neden Yoğurma Hareketi Yapar?

2.07.2022 11:48:52

Kedilere bakan kişilerin en sık merak ettiği hususlardan birisi de kedilerin neden masaj yaptığıdır. Peki, kedi masajı nedir? Minik dostlarımızın ön patileri ile ritmik şekilde yapmış olduğu yoğurma işlemine kedi masajı denir. Kedi dostlarımız niçin masaj yapar? Bu duruma dair net ve kesin bir bilgi olmamasına rağmen çeşitli teoriler vardır. Hep beraber bu teorilere göz atalım...

Kedi Masajı Nereden Geliyor?

Kedi dostlarımızın masajı ya da yoğurma hareketi olarak isimlendirilen davranışı tam olarak yeni dünyaya geldiğinden itibaren başlar. Gözleri henüz kapalı iken annelerinin göğüslerine masaj veya yoğurma hareketi yapar ve beslenme ihtiyacı olduğunu hatırlatır. Bu minik canlıların masaj hareketi yalnızca acıktıklarını haber vermekle kalmıyor. Anne kedinin süt akışını son derece hızlandıran bir harekettir. Buna bağlı olarak süt emerjen de masaj hareketine halen devam ederler ve süt kanalları üzerinden basınç oluşturabilirler. Bu, sütte daha rahat bir akış oluşturmaktadır.

Minik Dostlarımız Önemsediği Kişilere Masaj Yapıyor

Minik dostlarımızın bu masajı, huzurlu ve mutlu olduklarında yapmış olduğu bir davranıştır. Gözlem yapan kişiler genelde kedi dostlarımızın, yoğun bir ilgiden sonra masaj hareketi yaptığı görüşündedir. Yani, kedi dostlarımızın bu tatlı hareketi sizi sevmek için kullandığı eylemlerden yalnızca bir tanesidir. Yani bu teoride kedi masajı adeta bir karşılık niteliğinde olduğunu söyleyebiliriz. 

Bunun yanında kedi dostlarımızın yoğurma hareketi, bazen de rahatlatıcı etkiden ziyade acı verici olabilmektedir. Bunun sebebi ise minik dostlarımız masaj hareketi yaparken tırnaklarını kullanır. Bu yoğurma hareketi size yapıldığında acı verebilir. Eğer kedi dostunuz bu hareketi çok sıklıkla yapıyor ise ve canınız yanıyorsa aranıza yumuşak bir battaniye alabilir ve tırnaklarının size batmasını önleyebilirsiniz. Kedilerinizin düzenli tırnak bakımını yaptığınız takdirde de size yoğurma hareketi yaparken acı çekmezsiniz. 

Kedilerde Uyku Öncesi Hazırlığı

Kedi dostlarımızın ataları, doğa üzerinde uzun bitkilerin var olduğu bölgelerde kendilerine uyumak için yer hazırlamaktadır. Bu hazırlıklarının tabanında saklanma yer alır. Yaşamış olduğunuz evin bahçesi var ise kedi dostlarımızın bu saklanma davranışlarına sizler de şahit olabilirsiniz. Kedi dostlarımızın kuytu alanlarda uyumasını ve öncesinde yoğurma hareketi ile o bölgeyi daha rahat bir hale getirdiğini göreceksiniz.

Sizlere bu içeriğimizde kediler neden yoğurma hareketi yapar isimli yazımızı hazırladık. Bizi takip etmeyi unutmayın.
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar