MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Havaton Köpek Irkının Genel Özellikleri ve Bakımı

3.07.2022 12:05:08

Çok neşeli ve sevgi dolu bir köpek ırkıdır. Tanıştıkları kişilerle anında sıcak temas kurarlar ve arkadaşlarıyla ailesine gösteri yapmaktan zevk alırlar. Havaton, diğer küçük ırklar gibi ev içerisinde sabit bir ses olduğunda ve kendi yerini de çok iyi bildiğinde en iyi sonuçları ortaya koymaktadır. Yavruluk dönemlerinden itibaren sahiplerini memnun etmekten çok hoşlanmaktadır. Bu köpek ırkına çok tutumlu olmak gerekmektedir. Harika bir evcil hayvan olarak tanınmaktadır. Çocuklara karşı çok nazik davranırlar. Tüm diğer evciller gibi erken yaşlarda sosyalleştirilmesi gerekmektedir. Havaton Köpek Irkının Genel Özellikleri ve Bakımı Hakkında Bilinmesi Gerekenler hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

Eğitimi

Eğitimleri oldukça kolay olarak bilinen bir köpek ırkıdır. Ataları olan Havanese, kolay eğitildiği için ve de memnun etme istekleri olduğu için uzun yıllar boyunca sirklerde gösterilerde kullanılmışlardır. Aynı bu özellikler Havatonlarda da bulunmaktadır. Sabit kararlı ve tutarlı olduğunuz sürece eğitimleri oldukça kolay olacaktır.

Bakımları

Düzenli bir şekilde her gün taranmalıdırlar. Ayda 2 defa yıkanmalıdırlar. Bunun dışında güzel ve temiz bir görüntüye sahip olmaları için tüyleri düzenli olarak kırpılmalı ve ölü tüyleri tarak yardımıyla vücuttan atılmalıdır. Kulakları da iltihap kapmaması için sürekli kontrol altında olması gerekmektedir.

Karakter yapıları

Bu ırk aslında bir melezdir. Havanese ve Coton de Tulear cinslerinin çiftleşmesi sonucu ortaya çıkmıştır. Ailesinde yer alan her cinsin tüm özelliklerine sahip olabilecek bir karaktere sahiptirler.

Enerjiler orta derecededir. Egzersiz ihtiyaçları da normal seviyededir. Her canlı gibi günlük enerjilerini atmaları yeterli olacaktır. Oyunculuk konusunda üstün başarıları vardır. Başka köpeklerle geçinme konusunda sorun yaşanmayacak bir köpek ırkıdır. Eğitimleri çok iyidir.

Tüy Yapıları

Düz ve ipeksi veya açık ve kabarık tüylere sahiplerdir. Gri, siyah, beyaz ve kahverengi renklere sahiplerdir.

Egzersiz İhtiyaçları

Dışarıda uzun süre olmaları gerekmez bu ırk bir nevi kedi gibidirler. Sahiplerinin kucaklarında uzanıp uyumak dışarıda çıkıp gezmekten daha eğlencelidir.

Yaşam Alanları

Dışarıda geçirdikleri vakit bu ırk için yararlıdır. Fakat Havatonlar apartman dairelerinde yaşayabilecek bir köpek ırkı olduğu için gün sonunda sahipleriyle birlikte kolaylıkla ev içerisinde vakit geçirebilir.

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar