MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Bilime Göre En Sıcakkanlı Kedi Cinsleri

30.06.2022 13:10:28

Kedi dostlarımız son derece sevimlidir. Bu sevimliliğin yanında başlarına buyruk davranışları ile de dikkat çeken bu minik canlılar, "gel" deyince gelmeyen inatçılıkları sebebi ile bencil olarak dahi tanımlanabiliyor. Fakat yapılan araştırmalar doğrultusunda kedi dostlarımız da en az köpek dostlarımız kadar uysal, sadık ve sıcakkanlıdır.

Kedi dostlarımız başına buyrukluğu ile tanınırken köpek dostlarımız ise sevecen, korumacı ve sadık olarak bilinir. Kedi dostlarımızın bu tavırları kendilerini çok büyük gördükleri gibi şehir efsanelerine dahi konu olmuştur fakat bilim adamları bu şekilde düşünmüyor. 2019 yılında Current Biology dergisi tarafından yazılan bir makaleye göre kedi dostlarımız da en az köpekler kadar ailelerine karşı sıcakkanlı ve sadıktır. Ancak her kedi ırkı için ya da tekir olarak tanımlanan tüm kediler için bunları söyleyebilmek bilimsel olarak mümkün olmayabiliyor. Sıcakkanlı ve Uysal Kedi Irkları şimdi bu yazımızda...

Maine Coon

Tüylü kulakları, irlikleri ve püsküllü pençeleri ile kedi dünyasının devi olarak tanınan Maine Coon cinsi kedi dostlarımız çocuklara, insanlara hatta köpeklere dahi çok sıcakkanlı yaklaşmaları ile bilinir. Maine Coon cinsi kedi dostlarımız çekinmeden kucağımıza kıvrılıverir. Kendilerini çok sevdirir ve sevgilerini de hızlı bir şekilde ifade ederler. Suyla oynamaya bayılan Maine Coon cinsi kediler, son derece zekidir ve temel komutları kolayca öğrenir.

Siyam Kedisi

Siamese olarak da bilinen Siyam kedileri, maviş gözleri ve hareketlilikleri ile dikkat çeker. Biz insanlar ile en iyi anlaşan ırk oldğu bilinen Siyam Kedileri, sürekli ona bakanan kişinin etrafında olur ve bizlerle konuşmak ister. Normal miyavlamalar dışında özel sesler çıkarır. Yabancılara karşı kolay ısınamazlar ancak bu durum tamamen size çok ısınması ile alakalıdır. Tek kalmaktan hoşlanmazlar. Eğer onları tek bırakacaksanız bir kez daha düşünmelisiniz.

Habeş Kedisi

Abyssinian olarak da bilinen Habeş kedisi, dünyanın en eski kedi cinslerinden birisidir. Geçmişi Antik Mısır'a kadar uzanan bu ırk, devamlı oyun oynamak istemez, bunun yerine kucağınıza kıvrılıp saatlerce öyle yatabilir.

Ragdoll Kedisi

Kedi dünyasının adeta efendisi olan Ragdoll cinsi kedi dostlarımızın en dikkat çeken özelliği nazikliğdir. Eve geldiğinizde adeta sizi kapıda karşılaması ile bilinir. Ayrıca, nazik oluşu sebebiyle çocuklu ailelerin en iyi anlaştığı kedi cinsidir. İyi bir eğitim ile çok iyi geçinebilirsiniz.

Sizlere bu yazımızda sıcakkanlı ve uysal kedi cinsleri hakkında bilgi verdik. Bizi takip etmeyi unutmayın.
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar