MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Kedilerin Kızgınlık Dönemi Belirtileri

25.02.2021 13:09:31

Kedilerde kızgınlık dönemi eğer dostunuz kısırlaştırılmadıysa sancılı geçecektir. Dişi ya da erkek kedilerde kızgınlığın şiddet farklı olsa da hemen hemen belirtileri birbirine benzeyecektir. Yavruluktan yetişkinliğe adım atan yavrunuz artık yavru olmamakla birlikte hormonsal açıdan farklı döngüler içerisine giriyor. Er ya da geç yaşayacağınız bu durumun belirtileri fazlasıyla dikkat çekici olacaktır. Farklı şekillerde gösterseler de ani değişimler evcil dostunuzun kızgınlığına girdiğini zaten sizlere gösterecektir. En yaygın görebileceğiniz kedilerin kızgınlığa giriş belirtileri ise şu şekildedir.

Kedilerde Kızgınlık Dönemi Belirtileri

Yaşı kemale eren kedilerin eğer kısırlaştırılma kararı alınıp uygulanmadıysa kızgınlığa gireceği zaman görebileceğiniz birçok belirti bulunmaktadır. Bunlar değişik sesler olabileceği gibi ruhsal açıdan davranışlarından da fark edilebilir. Evden kaçma girişimleri ya da sizden ekstra şefkat ve ilgi görmeye çalışması da bu dönemde çok sık karşılaşacağınız diğer belirtiler içerisindedir.

Değişik Sesler Çıkartma

Kediler normalden fazla miyavlama ve değişik sesler çıkaracağını göreceksiniz. Acı şeklinde ve ağrılar içindeymişçesine çıkardığı bu sesler sizi fazlasıyla üzebilir. Kediler bu dönemde acı çekip çekmediği tam olarak bilinmese de çiftleşememeleri nedeniyle son derece mutsuz oldukları gözle de görülmektedir. Evin içerisinde hırlama ve mırlama seslerinin de şiddetinin artacağını ve bebek gibi değişik sesler çıkaracağını da görebilirsiniz.

Aşırı Yalanma

Titiz ve hijyen hastası dostlarımızın yalama davranışındaki aşırılık da kızgınlık belirtisidir. Buradaki ince fark ise genital bölgelerine daha fazla zaman ayırmasıdır. Çiftleşme organlarının hafif akıntı yapması ve kabarması nedeniyle kızgınlık dönemine dair bir hazırlık yapması ve eşleşmeye hazır olduğunu gösterir.

Aşırı İlgi İsteği

Kedilerin fiziksel olduğu kadar duygusal açıdan da farklılıklar yaşadığını görebilirsiniz. Normalde çok sık sevilmekten ve kucağa gelmekten kendini alıkoyan dostunuzun artık daha fazla sizle vakit geçirme isteği de kızgınlığa girme belirtisi olabilir. Ayaklarınıza bağ olan kucağınızdan inmeyen kedinize bu dönemde biraz daha ilgi ve şefkat göstermelisiniz.

Değişik Fiziksel Hareketler

Kediler kızgınlığa girdiklerinde farklı çiftleşme hareketlerinde bulunabilir. Ayrıca emekler gibi alttan yürüyüşler de çok sık karşılaşabileceğiniz bir durumdur. Gövdesi yere temas ederken poposunu hafifçe yukarı kaldırıyorsa da tam olarak kızgınlığı zirvede yaşıyor demektir.

Kaçmaya Çalışmak

Evet dostunuz hiç sokak yüzü görmese dahi bu tip dönemlerde evden kaçan ve kaybolan kedilerin sayısında ciddi anlamda artış gözlemlenmektedir. Kızgınlık döneminde dış dünyadaki farklı dişi ve erkek kedilerin kokusunu takip etmek istemesi ve kendine uygun bir eş bulmaya çalışması kısırlaştırılmamış ve hormonlarının etkisi olan kediler açısından oldukça zorlayıcıdır. Bu dönemde ev içerisinde ekstra önlemler almayı ve olası üzücü durumların yaşanmasının önüne geçmek adına adım atmayı ihmal etmeyin.
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar