MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Kedilerde Yükselik Algısı ve Tehlike Eşiği

25.02.2021 11:28:56

Kedilerin meraklı ve çevrelerini keşfetmeye ne kadar meyilli olduğunu fazlasıyla biliyoruz. Gözlem yapmak ve çevrelerinde olan biteni izlemek de kedilerin en büyük özelliklerinin başında gelmektedir. Evin pencere kenarları ya da balkon demirlerinin çevresi onlar adına gözlem yapma noktaları olsa da bunun ne kadar tehlike olacağı da aşikardır.

Kedilerin yükseklik algısı ve atlama eşikleri biz insanlardan farklıdır. Yüksek mesafeli rahatlıkla atlayabileceklerini düşünseler de bazı kedilerde yükseklik korkusu daha ağır basabilir. Fakat bu durum genelde dışarıda ya da aşağıda dikkatini dağıtan bir şey olması halinde tüm korku ve kendini geri çekme isteği yok olacaktır. Yüksek katlarda olan kedi sahipleri için sonu ölümle bitebilecek kazalar yaşanması ihtimaline karşı alt katlarda oturan kişiler için ise evden kaçma girişimleri yaşanabilir.

Yüksekten düşmeler kediler için ölümcül olmasa da ciddi travmalar yaşaması olasıdır. Günümüz şartlarında yüksek katlı binalarda oturan kişiler kedi sahiplenmeden önce mutlaka güvenlik önlemlerini alması şarttır.

Kediler Ne Kadar Yüksekten Atlar?

Kedileri için atlamaz ya da çok yüksek değil diye düşünülerek yapılan ihmalkarlıklar geri dönüşü olmayan sonuçları doğurabilir. Yüksekten atlama ve tırmanma konusunda sınırları olmayan bu dostlarımızın düşmeleri halinde bir şey olmayacağını düşünmek ise işin bir diğer vahim tarafıdır. 3-4 metrelik atlayışlar ve düşüşler kedilerin korkusuz şekilde atlamalarına müsaade etse de madalyonun diğer yüzünde farklı semptomlarla karşılaşmanız olasıdır. Hayati tehlike olmasa da buna zemin hazırlayacak iç organların zarar görmesi ve iç kanama riski son derece sıkıntılıdır.

Kediler zamanla ev yaşamına uyum sağlamaları ve dış dünyaya dair tehlikelere karşı bilinçaltında savunma mekanizması geliştirememesi nedeniyle yükseğin tehlikeli olabileceğinin farkında değildir. Yaz aylarına girdiğimizde açılan balkon ve pencerelerin tehlikeli olacağını bir süre sonra maalesef ki bizler de unutmaya başlamaktayız.

Camdan dışarı seyretmeleri gelen geçene bakmaları onlar için keyif dolu dakikalar yaşatsa da önünden geçen bir sinek ya da kuşun tüm dikkatini dağıtabileceğini unutmamalısınız. Yapılan araştırmalar neticesinde yüksekten düşen kedilerin oranı %50'ye çıkmaktadır. Kedilerin de belirli bir yükseklik algısı tabi ki bulunmaktadır. Onlar da yüksekten korkabilmektedir. Dikkatlerinin dağılması ve bu algının kaybolması için sayısız etmen bulunmaktadır. Haberlerde daha önce sayısız kez denk geldiğiniz yüksek bir direğin tepesi ya da ağacın dalından kurtarma operasyonları bunun en büyük kanıtıdır. Tırmanan kedinin tekrar aşağıya inememesine defalarca kez şahit olabilirsiniz. Aynı olayın devamında kalabalığı gören ve itfaiyenin aracının onu kurtarmaya çalışması esnasında korkan kedinin aynı korkunun verdiği refleksle bir kerede aşağıya atlaması da olasıdır.

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar